E-recepty są już stałym elementem współczesnej medycyny. W 2020 roku trwale wyparły ich papierowe formy, zyskując szerokie grono zwolenników wśród lekarzy, farmaceutów oraz pacjentów. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się najważniejszych informacji w tym temacie!
Jeśli chcesz wykupić leki przepisane przez lekarza, musisz posiadać receptę elektroniczną, która obowiązuje w całym kraju od stycznia 2020 roku. Możesz również zdobyć ją, korzystając z portali świadczących sługi medyczne, np. PlusRecepta.pl – skierowania i recepty online będą wówczas na wyciągnięcie ręki. Co musisz o nich wiedzieć?
Jak otrzymać e-receptę?
E-receptę można otrzymać na standardowej wizycie u lekarza w jego gabinecie, jak również w ramach teleporady czy wideokonsultacji. Jest wystawiana na takich samych warunkach, jak dawniej miało to miejsce przy receptach papierowych. Inną opcją, która ostatnimi czasy zyskuje rosnącą popularność, jest skorzystanie z e-konsultacji za pośrednictwem portali świadczących usługi medyczne. Wówczas e-receptę można otrzymać drogą 3 kroków:
- znajdź lek lub wybierz chorobę na podstawie objawów z dostępnej bazy;
- wypełnij ankietę medyczną i opłać e-konsultację;
- otrzymaj e-receptę i kod PIN, na podstawie którego odbierzesz leki w aptece.
Potrzebna recepta? Ból zęba, grypa, przewlekłe problemy dermatologiczne (jako przedłużenie leczenia) i wiele innych problemów, które w praktyce nie wymagają osobistego kontaktu z lekarzem można leczyć w taki sposób i jest to wyjątkowo wygodne oraz oszczędne.
Jak zrealizować e-receptę?
E-recepta przychodzi w formie SMS-a oraz e-mailowo. W pierwszym przypadku jest to 4-cyfrowy kod, który wystarczy podać w aptece wraz ze swoim numerem PESEL. Z kolei w drugim przypadku farmaceucie pokazać można kod QR do zeskanowania. Nie trzeba wówczas podawać numeru PESEL. Jeśli z różnych powodów nie masz już dostępu do recepty w obu wymienionych postaciach, możesz zobaczyć ją na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Pozostanie tam na zawsze.
Czy leki może wykupić inna osoba?
Leki może kupić także osoba, na którą e-recepta nie została wystawiona. Jeśli zatem musisz ją zrealizować, jednak nie masz okazji do odwiedzenia apteki lub nie jesteś w stanie wyjść z domu, wystarczy, że podasz bliskiej osobie swój numer PESEL i kod z SMS-a. Bezpieczniejszym sposobem jest jednak przesłanie bliskiej osobie kodu QR z e-maila. Receptę można realizować „na raty” – nie musisz od razu kupować wszystkich preparatów, które się na niej znajdują.
Jak długo ważna jest e-recepta?
Standardowo e-recepty ważne są 30 dni i po upływie tego czasu nie wykupisz już leków – staje się ona nieważna. Istnieją jednak recepty, których termin ważności jest inny. W przypadku antybiotyków masz 7 dni na jej zrealizowanie, natomiast w przypadku leków immunologicznych czas ten wynosi 120 dni. Rzadziej wystawiane są recepty roczne (na 365 dni), jednak lekarz musi to zaznaczyć. Znajdują one zastosowanie przy niektórych chorobach przewlekłych.