Co warto wiedzieć o badaniach prenatalnych

0
1380

Badania prenatalne wykonuje coraz więcej kobiet w ciąży. Chociaż są one zalecane najbardziej dla kobiet, które ukończyły 35 rok życia, poddają się im już dużo młodsze ciężarne. Nic dziwnego, w końcu testy prenatalne nieinwazyjne, opierają się na bardzo szczegółowym badaniu USG, oraz badaniach z krwi.

Pierwsze badania prenatalne

W dzisiejszych czasach już nikt nie kwestionuje, że testy prenatalne to jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Pierwsze badanie prenatalne należy wykonać w bardzo ścisłym terminie, a dokładnie pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Lekarz ginekolog, który przeszedł odpowiednie szkolenia, wykonuje bardzo dokładne USG, podczas którego mierzy między innymi przezierność karkową. To właśnie ten parametr służy między innymi do oceny ryzyka możliwości wystąpienia zespołu Downa oraz innych zespołów genetycznych. To badanie ciążowe bywa dla wielu kobiet dosyć stresujące, chociaż w żaden sposób nie łączy się z dyskomfortem czy bólem. Trzeba pamiętać o tym, że każda kobieta statystycznie ma jakiś promil szansy na to, że może urodzić dziecko z zespołem Downa. Podczas badania prenatalnego okazuje się najczęściej, że prawdopodobieństwo wystąpienia tego zespołu u dziecka jest mniejsze, niż statystycznie u kobiet w tym wieku, w którym jest pacjentka.

Drugie badanie prenatalne

Drugie prenatalne badanie ciążowe odbywa się już w w późniejszym etapie ciąży, kiedy wykształcone są praktycznie wszystkie organy wewnętrzne u dziecka. To badanie prenatalne służy temu, aby sprawdzić czy nie ma jakichś poważnych wad na przykład serduszka. Jest to zatem bardzo ważne badanie, bo jeżeli okazałoby się, że istnieje jakaś wada, współczesna medycyna pozwoliłaby operować dziecko, które jest jeszcze w łonie matki. Dlatego, nawet jeżeli wyniki pierwszego badania prenatalnego wyszły bardzo dobrze, warto pamiętać że drugie prenatalne badanie ciążowe jest również bardzo istotne.

Skierowania na badania prenatalne

Badania prenatalne można wykonać odpłatnie, umawiając się do jednej z klinik, która prowadzi tego typu diagnostykę, jak również skorzystać z możliwości wykonania ich na koszt państwa. Aby nie ponosić w opłaty należy przynieść skierowanie od lekarza ginekologa prowadzącego ciążę. Na skierowaniu musi być zaznaczone, dlaczego lekarz ma podstawy sądzić, że z rozwojem dziecka może być coś nie tak. Badania prenatalne można współcześnie wykonać w bardzo wielu miejscach, trzeba jednak pamiętać o tym, że przeprowadza je lekarz, który odbył odpowiednie szkolenia w tym kierunku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here