Opieka nad seniorem a choroby układu oddechowego

0
630

Układ oddechowy to jeden z najważniejszych układów w ludzkim organizmie i podobnie, jak inne części ciała z czasem jego wydolność i zdolności regeneracyjne się zmniejszają. Schorzenia związane z nim często dotykają osób starszych. Jakiego rodzaju choroby układu oddechowego mogą wystąpić u osób w podeszłym wieku? Jakiej opieki może potrzebować senior z zaburzeniami układu oddechowego? Sprawdź!

Najczęstsze choroby układu oddechowego u seniorów

Choroby układu oddechowego u osób starszych wynikają z wieku, przebytych w życiu infekcji oraz problemów zdrowotnych, jakie pojawiały się na przestrzeni lat. Seniorzy na ogół częściej zapadają na tego typu schorzenia, dłużej też zajmuje im proces dochodzenia do siebie. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest mniejsza pojemność płuc, a także osłabiona odporność. Jakie choroby układu oddechowego diagnozowane są najczęściej u osób w podeszłym wieku?

  • astma – to przewlekły stan zapalny oskrzeli, często wynika z predyspozycji genetycznych lub nieleczonych infekcji i alergii. Podrażnienie oskrzeli powoduje wzmożone wydzielanie śluzu, a ten z kolei doprowadza do duszności, kaszlu, a także problemów z normalnym oddychaniem,
  • POChP – czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, dotyka ona najczęściej palaczy lub osoby długotrwale narażone na działanie szkodliwych substancji (np. w pracy). Wskutek ciągłego działania czynników drażniących, oskrzela zwężają się i dochodzi do upośledzenia dopływu powietrza do płuc,
  • nowotwory płuc – jedne z najczęstszych nowotworów i niestety zazwyczaj dające niskie szanse na wyleczenie, przeważnie dotykają czynnych i biernych palaczy, ale zdarza się również, że rozwój choroby powoduje długotrwałe narażenie na szkodliwe substancje, jak metale ciężkie, azbest, radon itd.,
  • zapalenia płuc i oskrzeli – są spowodowane rozwojem infekcji bakteryjnej. Organizm osoby starszej jest słabszy i trudniej radzi sobie z takim zagrożeniem, dlatego zapalenie płuc lub oskrzeli u seniorów jest dużo cięższe do wyleczenia.

Choroby układu oddechowego u osób starszych prowadzą często do poważnych powikłań, dlatego nie można ich bagatelizować. Senior, który cierpi na schorzenia płuc lub oskrzeli powinien otrzymać profesjonalną i kompleksową opiekę.

Senior z zaburzeniami układu oddechowego – o co warto zadbać?

Senior z zaburzeniami układu oddechowego wymaga szczególnej opieki, niejednokrotnie potrzebne jest również odpowiednie podejście psychologiczne opiekuna, który przede wszystkim powinien zmotywować starszą osobę do rzucenia palenia. Co powinien zapewnić profesjonalny opiekun?

  • regularną kontrolę stanu zdrowia – zwracanie uwagi, czy pojawia się duszność, gorączka, kaszel, odkrztuszanie,
  • odpowiednią temperaturę i nawilżenie powietrza w mieszkaniu lub domu,
  • optymalne nawodnienie i zadbanie o odpowiednią pozycję w łóżku, w fotelu, na kanapie,
  • zachęcanie do wstawania z łóżka, stała pozycja leżąca jest niewskazana w przypadku chorób układu oddechowego,
  • podawanie leków przepisanych przez lekarza,
  • przeprowadzanie ćwiczeń oddechowych, inhalacji, oklepywanie klatki piersiowej, w razie konieczności stosowanie tlenoterapii.

 Zaniedbywane choroby układu oddechowego u osób starszych mogą prowadzić do sytuacji zagrażających życiu. Niezależnie od rodzaju schorzenia senior powinien otrzymać odpowiednią pomoc, która zapewni złagodzenie dolegliwości lub np. w przypadku zapalenia płuc, czy oskrzeli – całkowity powrót do zdrowia.

Jaką opiekę powinien otrzymać senior z zaburzeniami układu oddechowego?

Odpowiednia opieka seniora nie powinna sprowadzać się wyłącznie do zapewnienia podstawowych potrzeb i podania leków. Osoba, która podejmuje się tego zadania, musi mieć dobre podejście do podopiecznego, który niejednokrotnie nie radzi sobie fizycznie i emocjonalnie z obniżeniem sprawności spowodowanym chorobą. Warto wiedzieć, że przewlekłe choroby układu oddechowego mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i często doprowadzają do stanów depresyjnych – niedotlenienie mózgu i niedobór tlenu we krwi przyczyniają się m.in. do ograniczenia funkcji poznawczych, co z kolei powoduje poczucie beznadziei i smutku.

Opiekun powinien mieć wiedzę na temat konkretnej choroby, z którą zmaga się senior, a także świadomość możliwych powikłań i ewentualnego rozwoju schorzenia. Ponadto warto pamiętać, że w przypadku osób starszych często występują lub mogą wystąpić choroby współistniejące, na co opiekun również powinien być wyczulony. Niejednokrotnie dodatkowe procesy chorobowe nie tylko powodują trudne do zniesienia nagromadzenie dolegliwości, ale mają wpływ na wzajemne ich natężenie – senior z chorobami układu oddechowego często równocześnie ma m.in. problem z układem krążenia. Oprócz wiedzy medycznej popartej doświadczeniem osoba, która na co dzień dba o seniora, powinna również motywować go m.in. do wysiłku fizycznego, dopasowanego indywidualnie do jego stanu i możliwości, a także zachęcać do zdrowego odżywiania.

Przeczytaj także:

https://blog.superwnuk.pl/2022/07/04/jak-radzic-sobie-z-brakiem-apetytu-u-seniora-jak-wspomoc-seniora-w-utrzymaniu-zdrowej-i-zbilansowanej-diety/

https://blog.superwnuk.pl/2022/07/01/cechy-dobrego-opiekuna-osoby-starszej-sprawdz-czy-nadajesz-sie-na-superwnuka/

https://blog.superwnuk.pl/2022/06/30/w-jaki-sposob-nalezy-zadbac-o-prawidlowa-opieke-nad-chora-osoba-lezaca-o-czym-koniecznie-musisz-pamietac/

Szukasz profesjonalnej opieki dla seniora z zaburzeniami układu oddechowego? Zapraszamy na SuperWnuk.pl – u nas znajdziesz wyspecjalizowanych opiekunów, którzy wiedzą jaką pomoc należy zapewnić w przypadku choroby układu oddechowego i chorób współistniejących.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here