O czym należy pamiętać podczas karmienia niemowlęcia butelką?

0
925

Karmienie noworodka i niemowlęcia butelką często jest konieczne z różnych przyczyn. Może to być brak własnego pokarmu lub konieczność odstawienia maluszka od piersi. Karmienie dziecka butelką jest proste, trzeba tylko przestrzegać pewnych zasad.

Odpowiednia butelka, smoczek i mleko

Przede wszystkim należy używać odpowiedniej butelki i smoczka. Butelka powinna posiadać miarkę milimetrów, by wiedzieć, ile wody do niej wlać. Smoczek należy dopasować do wieku dziecka. Dziurka w smoczku nie powinna być za duża, w przeciwnym razie mleko może wypływać zbyt szybko i dziecko może się zakrztusić. Mleko też musi być dostosowane do wieku dziecka, np. bebiko 1, bebiko 2, dla starszych dzieci bebiko 3 dla dzieci powyżej 1 roku życia.

Zanim zaczniemy przygotowywać mleko, koniecznie umyjmy ręce i wysterylizujmy akcesoria do karmienia – butelkę, smoczek. Do przygotowywania mleka dla najmłodszych nie używajmy wody z kranu. Zawiera ona związki chemiczne, które mogą zaszkodzić dziecku. Najlepiej używać wody niskozmineralizowanej przegotowanej przed użyciem.

Mleko przygotujmy tuż przed karmieniem

Mleko należy przygotować tuż przed karmieniem dziecka. Mleko w butelce w podgrzewaczu można  trzymać nie dłużej niż 30 minut, podczas dłuższego przechowywania zaczynają mnożyć się bakterie. W lodówce mleko może stać do dwóch godzin. Po wyjęciu mleka z lodówki należy je podgrzać w podgrzewaczu. Nigdy też nie podgrzewajmy resztek z poprzedniego karmienia.

Pamiętajmy o zachowaniu proporcji podanych przez producenta. Skład mieszanki został tak opracowany, by mleko przypominało pokarm kobiecy. Jeśli wsypiemy za mało proszku, maluszek może mieć niedobór witamin i minerałów, jeśli za dużo, może to doprowadzić do kolki, biegunki, problemów z trawieniem.

Nigdy nie gotujmy mleka modyfikowanego. Wysoka temperatura niszczy cenne witaminy i składniki mineralne. Zanim podamy niemowlęciu mleko, należy sprawdzić jego temperaturę wylewając kilka kropel mleka na przegub dłoni. Pamiętajmy o tym, by nigdy nie zostawiać maleństwa samego z butelką.

Odpowiednio przechowujmy mleko modyfikowane

Po przygotowaniu mleka opakowanie należy szczelnie zamknąć i przechowywać je w temperaturze pokojowej w suchym miejscu. Zawsze sprawdzajmy datę ważności mleka modyfikowanego. Po otwarciu należy je zużyć w krótkim czasie, najlepiej w ciągu siedmiu dni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here