Nie mogę przestać pić. Co robić?

0
466

Towarzyszenie członkowi rodziny, przyjacielowi lub współpracownikowi z zaburzeniem spożywania alkoholu może być trudne. Każdy zastanawia się co możesz zrobić, aby wpłynąć na osobę uzależnioną i czy dana osoba w ogóle potrzebuje twojej pomocy.

Jak wspierać alkoholika w wytrzeźwieniu?

Alkoholizm to termin używany do opisania osoby z zaburzeniem używania alkoholu. Osoba jest uzależniona od alkoholu zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Może mieć problemy z kontrolowaniem swoich nawyków związanych z piciem, nawet jeśli powoduje to problemy. Problemy te mogą kolidować z ich relacjami zawodowymi i społecznymi, a nawet z własnym zdrowiem. Zaburzenie związane z używaniem alkoholu może mieć zakres od niezwykle łagodnego do bardzo ciężkiego. Te nawet ostrzegające wzorce mogą przekształcić się w poważniejsze komplikacje. Wczesne leczenie i interwencja mogą pomóc osobom z zaburzeniami używania alkoholu. Chociaż od danej osoby zależy, czy dobrowolnie rozpocznie leczenie, możesz wpłynąć na jej decyzje i pomóc jej w trzeźwości.

Zanim cokolwiek zrobisz, ważne jest, aby wiedzieć, czy twój przyjaciel lub ukochana osoba jest uzależniona od alkoholu. Zaburzenia związane z używaniem alkoholu to coś więcej niż zwykłe picie od czasu do czasu. Czasami alkohol jako mechanizm radzenia sobie lub nawyk społeczny może wyglądać jak alkoholizm, ale to nie to samo. Osoby z zaburzeniami używania alkoholu nie piją z umiarem. Istnieją również rządowe i pozarządowe strony internetowe zawierające dodatkowe zasoby i informacje na temat pomocy osobie uzależnionej od alkoholu. Poznaj je, aby dowiedzieć się więcej o uzależnieniu i doświadczeniu:

 • Niech osoba, na której ci zależy, wie, że jesteś dostępny i że ci na niej zależy. Staraj się formułować stwierdzenia, które są pozytywne i wspierające. Unikaj bycia negatywnym, krzywdzącym lub aroganckim. Używanie stwierdzeń „ja” ogranicza oskarżenia i pozwala być aktywnym uczestnikiem dyskusji. Pomocne może być poruszenie konkretnego problemu. Możesz wspomnieć, kiedy alkohol spowodował niepożądane skutki. Zamiast mówić: „Jesteś alkoholikiem — potrzebujesz pomocy”, możesz powiedzieć: „Kocham cię i jesteś dla mnie bardzo ważny. Martwię się, ile pijesz i może to szkodzić twojemu zdrowiu. Bez względu na reakcję powinieneś zachować spokój i zapewnić swoją osobę, że ma twój szacunek i wsparcie.
 • Wybierz odpowiedni czas na tę ważną rozmowę. Rozmawiaj w miejscu, w którym wiesz, że będziesz mieć spokój i prywatność. Upewnij się, że ta osoba nie jest zdenerwowana ani zajęta innymi sprawami. Co najważniejsze, osoba powinna być trzeźwa. Jeśli dana osoba ma problem z alkoholem, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to być z nią otwartym i szczerym. Powiedz ukochanej osobie, że martwisz się, że pije za dużo i daj jej znać, że chcesz ją wspierać. Przygotuj się na negatywną reakcję. Ta osoba może zaprzeczać, a nawet reagować ze złością na twoje próby. Nie bierz tego osobiście. Daj jej czas i przestrzeń na podjęcie uczciwej decyzji i wysłuchaj tego, co ma do powiedzenia.
 • Musisz wiedzieć, że nie możesz zmusić kogoś, do leczenia. Wszystko, co możesz zrobić, to zaoferować swoją pomoc. To do nich należy decyzja, czy to przyjmą. Bądź nie osądzający, empatyczny i szczery. Wyobraź sobie siebie w tej samej sytuacji i jaka może być twoja reakcja. Twój przyjaciel lub ukochana osoba może również obiecać, że sam się ograniczy. Jednak czyny są ważniejsze niż słowa. Zachęć osobę, aby przystąpiła do formalnego programu leczenia.

Interwencja może być sposobem działania, jeśli osoba jest bardzo niechętna uzyskaniu pomocy. Wówczas przyjaciele, rodzina, a także koledzy i współpracownicy spotykają się, aby spotkać się z osobą i nakłonić ją do leczenia. Spotkania są często odbywane z pomocą profesjonalnego doradcy. Profesjonalny terapeuta może:

 • Doradzić, jak skłonić osobę do leczenia;
 • Wyjaśni, jakie są opcje leczenia;
 • Wskazać programy w swojej okolicy.

Jak przestać pić?

Pozostaje pytanie – jak przestać pić alkohol? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Trudniej jest wdrożyć ten mechanizm, zwłaszcza samodzielnie. Jak więc przestać pić? Schemat wygląda następująco:

 • Zrozumienie przyczyny.
 • Ustalenie motywu.
 • Praca psychologiczna.
 • Dostosowanie.

Psycholog (psychoterapeuta) pomoże zrozumieć problem, znaleźć właściwą postawę, złagodzić stres moralny, pozbyć się uzależnienia psychicznego. Nawet jeśli zdecydujesz się samodzielnie rzucić picie alkoholu, możesz na każdym etapie zwrócić się do psychoterapeuty o rozwiązanie dowolnego z problemów (powód, motyw, odprężenie, poczucie własnej wartości, przystosowanie itp.). Aby przestać pić, musisz zrozumieć, dlaczego pijesz.

Po usunięciu przyczyny, zapotrzebowanie na alkohol, znacznie się zmniejszy. Po odstawieniu alkoholu organizm szybko przyzwyczai się do braku etanolu. Sytuacja z psychologicznym pragnieniem zaspokojenia potrzeb jest znacznie bardziej skomplikowana.

Leczenie alkoholizmu: są specjaliści, którzy mogą pomóc

Leczeniem alkoholizmu zajmują się profesjonalni lekarze. Zwracając się do kliniki dostajesz się w ręce wykwalifikowanych specjalistów. Problemami pacjentów zajmuje się zespół certyfikowanych specjalistów z dużym doświadczeniem. Ich doświadczenie medyczne gwarantuje indywidualne podejście do leczenia alkoholizmu. Najszybsze i najskuteczniejsze leczenie alkoholizmu jest możliwe tylko w następujących warunkach:

 • Dostęp do odpowiedzialnego lekarza prowadzącego zainteresowanego pomocą swojemu pacjentowi
 • Kompleksowe zajęcie się problemem.
 • Prawidłowo dobrana i skuteczna metoda pozbycia się uzależnienia od alkoholu.
[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here