Łuszczyca na twarzy – jak leczyć i jakie są objawy?

0
1029

Łuszczyca jest powszechną, przewlekłą zapalną chorobą skóry. Nie jest jednak zaraźliwa – do zakażenia nie dochodzi drogą kropelkową, nie wywołują jej bakterie czy wirusy, a u jej podstaw leżą przede wszystkim predyspozycje genetyczne. Łuszczyca dotyka około 1-3% społeczeństwa, a to nie jest wcale mało. Jak leczyć łuszczycę na twarzy i jakie są jej objawy? Przekonaj się!

Łuszczyca na twarzy – objawy

Łuszczyca na twarzy nie jest odosobnioną jednostką – to tak naprawdę pierwsze objawy choroby uogólnionej. Oczywiście może ona przybierać postać ograniczoną, jednak są to naprawdę rzadkie przypadki. Łuszczyca na twarzy objawia się łuszczącymi się grudkami, które szybko przybierają postać tarczek ze znajdującymi się pod nimi czerwono-brunatnymi ogniskami. Tarczki to po prostu białe strupki, które po zdrapaniu zaczynają krwawić.

Z początku, łuszczyca na twarzy objawia się licznymi i małymi zmianami skórnymi. Z czasem stają się one coraz to większe, osiągając maksymalnie kilkucentymetrową wielkość. Łuszczyca na twarzy nierzadko powoduje również wypadanie włosów, swędzenie, a w niektórych przypadkach także i ból. Łuszczyca obejmuje najczęściej okolice brwi i rzęs – również i one mogą wypadać. Czasami łuszczyca jest naprawdę niebezpieczna, bowiem może prowadzić do stanu zaburzającego widzenie, a także stanu zaburzającego odbiór bodźców dźwiękowych.

Z racji tego, że łuszczyca na twarzy jest widoczna i nie sposób nie zwrócić na nią uwagi, bardzo często powoduje u chorych złe samopoczucie, niską samoocenę, a nawet i depresję, spowodowaną wstydem i obrzydzeniem do własnego ciała.

Jak leczyć łuszczycę na twarzy?

W przypadku lekkich zmian na twarzy, które nie obejmują więcej niż 25% ogólnej powierzchni ciała, stosuje się leczenie miejscowe. Podejmowane są przede wszystkim działania, które mają na celu usunięcie charakterystycznych łusek. W drugiej kolejności koncentruje się na wyhamowaniu dużej proliferacji naskórka. Leczenie obejmuje przede wszystkim nawilżanie poszczególnych miejsc na twarzy. W tym celu stosuje się specjalistyczne maście, balsamy i żele.

Leczeniem łuszczycy zajmuje się lekarz dermatolog i to on przepisuje odpowiednie preparaty. Szukając czegoś skutecznego, dostępnego w aptekach bez recepty, warto zdecydować się na maść z hydrokortyzonem. Choć nie powinno się jej stosować przez dłuższy czas, przed wdrożeniem odpowiedniego leczenia warto już zacząć smarować czymś skórę. Maść ta znacznie zmniejsza natężenie łuszczycy na twarzy. Zaleca się również przemywanie skóry roztworem soli fizjologicznej – zmniejsza to ból i swędzenie.

Osoby cierpiące na łuszczycę na twarzy powinny przede wszystkim wybierać delikatne substancje myjące, najlepiej naturalne. Sprawdzą się kremy i balsamy oparte o nasiona konopii, wazelinę, olej lniany, ektoinę czy olej z ogórecznika. Należy pamiętać o tym, że każdy przypadek jest inny, jednak bez względu na to, łuszczyca na twarzy powinna być leczona przez dermatologa. Na dłuższą metę nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tą chorobą sami.

Więcej informacji znajdziecie na: https://www.febumed.com.pl/Luszczyca-skory-twarzy-jak-sie-objawia-blog-pol-1507542233.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here