Leczenie bólu polem magnetycznym

0
1303

Medycyna przez wieki próbowała znaleźć skuteczne sposoby na leczenie bólu. Obecnie za najlepsze i najskuteczniejsze rozwiązanie uważa się terapię polem magnetycznym. Kuracja ta polega na oddziaływaniu na poszczególne części ciała impulsowym polem magnetyczny o dostosowanym natężeniu i częstotliwości. Leczenie bólu polem magnetycznym regeneruje kości, stawy, mięśnie, nerwy, poprawia ukrwienie, działa przeciwzapalnie i łagodząco na ból.

Pole magnetyczne znane jest ludzkości od wieków. Towarzyszy nam w codziennym życiu, ponieważ wytwarzane jest przez każdy przewód oraz obwód, w którym płynie prąd. Do leczenia bólu wykorzystywane są pola magnetyczne o niskiej częstotliwości – od 0 do 50 Hz i sile – do 0 do 15 mT. Pole magnetyczne o takiej częstotliwości wytwarzane jest przez specjalnie aparaty. Maty magnetyczne są całkowicie bezpieczne, a wytwarzane przez nich pole dostaje się wprost do komórek w ciele. Magnetoterapia jest stosowane w celu redukcji bólu oraz stanów zapalnych, ma przyspieszać gojenie się ran. Obecnie jest szeroko wykorzystywane w czasie rehabilitacji oraz jako nieinwazyjna forma leczenia.

Czym jest pole magnetyczna?

Mechanizm działania pola magnetycznego jest skomplikowany i zawiły – do dziś nie został w pełni wyjaśniony. Naukowcy podają, że energia z pola magnetycznego przenika przez całe ciało i dociera do każdej komórki i wywołuje różnorodne skutki biologiczne.  Poprzez oddziaływanie na zmianę funkcji biologicznych tkanek dochodzi do ich regeneracji. W kuracji fizykalnej wykorzystywane jest pole elektryczne, które tworzy tzw. pole elektromagnetyczne. W magnetoterapii wykorzystuje się zmienne pole magnetyczne o równomiernym przenikaniu przez ciało.

Fizykoterapia polem magnetycznym

Fizykoterapię polem magnetycznym przeprowadza się polem o niskiej częstotliwości od 0 do 50 Hz. W trakcie zabiegu pole przenika przez ciało i wpływa na błony komórkowe oraz kolagen. W wyniku przedostania się pola magnetycznego do ciała tkanki miękkie wydłużają się i relaksują. Dochodzi też do wybudzania prądów wtórnych. Fizykoterapia polem magnetycznym działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie. Zwiększa też ruchliwość stanów dotkniętych artretyzmem, usprawnia leczenie naderwanych wiązadeł, mięśni i ścięgien, poprawia krążenie krwi, zwiększa odporność na stawy zapalne, niweluje migreny i bóle głowy oraz zmniejsza obrzęki.

Rehabilitacja polem magnetycznym

Pole magnetyczne szeroko wykorzystywane jest również w rehabilitacji. Głównym celem pola magnetycznego w rehabilitacji jest złagodzenie bólu. Terapia zalecana jest przy takich chorobach jak: nadciśnienie tętnicze krwi, migreny, osteoporoza, choroby reumatyczne, owrzodzenia, choroby układu oddechowego, skórne, układu pokarmowego, intymne, zanik mięśni. Po pole magnetyczne sięga się także przy rehabilitacji załamań, ponieważ pozytywnie wpływa to na zrastanie się kości.

Leczenie bólu polem magnetycznym – wskazania

Leczenie bólem magnetycznym można stosować przy takich schorzeniach jak:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów
  • RZS
  • osteoporoza
  • zespół Sudecka
  • pourazowe schorzenia narządu ruchu (stany po złamaniach kości, stawach rzekomych, zwichnięciach stawów, naderwania ścięgien, więzadeł, torebki stawowej, krwiaki)
  • choroby układu krążenia (zaburzenia krążenia obwodowego w następstwie miażdżycy, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca)
  • choroby neurologiczne (migrena, udar mózgu, stwardnienie rozsiane)
  • choroby układu oddechowego (zapalenie zatok przynosowych, zapalenie oskrzeli)
  • choroby przewodu pokarmowego (wrzody, zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego)
  • schorzenia ginekologiczne (zapalenia jajników)
  • choroby dermatologiczne (owrzodzenia i zmiany zanikowe podudzi, trudno gojące się rany).

Przeciwwskazania do leczenia bólu polem magnetycznym

Choć popularność leczenia bólu polem magnetycznym stale rośnie, to nie wszyscy mogą skorzystać z tej terapii. Jako przeciwwskazania do leczenia wymienia się:

  • ciąża
  • cukrzyca młodocianych
  • nowotwory
  • ciężkie choroby serca (ostra niewydolność wieńcowa)
  • czynna gruźlica
  • nadczynność tarczycy
  • choroby przewodu pokarmowego z zagrożeniem krwawienia
  • ostre infekcje bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze
  • elektroniczne implanty (np. rozrusznik serca).

O tym, czy kurację można przeprowadzić, zawsze decyduje lekarz. On te dobiera częstotliwości i siłę pola magnetycznego wykorzystywanego do leczenia. Przeprowadzanie kuracji, kiedy nie jest to wskazane, może skutkować pojawianiem się skutków ubocznych. Do takich zalicza się obniżenie ciśnienia krwi, zaburzenia widzenia, spowolnienie czasu reakcji.

Leczenie polem magnetycznym w domu

Magnetoterapia wymaga przeprowadzenia od kilku do kilkudziesięciu zabiegów. Należy rozpocząć ją od 40% zalecanej dawki, a w kolejnym zabiegu przyjąć 70% mocy, dopiero przy kolejnych zabiegach można wykorzystywać pełną siłę pola magnetycznego. Przed uruchomieniem urządzenia konieczne jest zdjęcie biżuterii, zegarka i innych metalowych przedmiotów. Na bok odkłada się telefon, tablet i inne urządzenia zaburzające działanie pola magnetycznego. Leczenie bólu polem magnetycznym może odbywać się w gabinecie specjalisty lub w domu. Domowe leczenie jest możliwe dzięki specjalnym aplikatorem. Nie wszyscy się jednak decydują na terapię w domu. Wynika to z tego, że urządzenie do magnetoterapii jest niezwykle drogie – ceny zaczynają się od 2 tysięcy, tymczasem za zabieg w gabinecie płaci się ok. 11 złotych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here