Kuchnia góralska jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów kultury Podhala. Ceniona za swoją prostotę, smak i wartości odżywcze. W tradycyjnej kuchni wykorzystuje się głównie lokalne produkty, takie jak kiszona kapusta, kasza, mięso i sery. Podczas pobytu w górach warto spróbować wszystkich dostępnych, nawet tych obco brzmiących, potraw.
Specjały z Podhala
Poznaj najpopularniejsze smakołyki z regionu! Oscypek – góralski ser wyrabiany z mleka owczego lub krowiego. Oscypek zazwyczaj wyrabiany jest z mieszanki mleka owcy i krowy, serek taki, często dodatkowo wędzony, pozwala przeżyć niesamowite doznania smakowe. Danie dostępne jest niemal na całym Podhalu, warto jednak pofatygować się do bacówek w górach np. na Rusinowej Polanie, gdzie podgrzany oscypek, zjedzony w okolicznościach krajobrazu Tatr Wysokich, smakuje jak nigdzie indziej. Serek jest typowym produktem góralskim, doceniany przede wszystkim za swój wyjątkowy smak, wygląd i aromat.
Góralska kiełbasa – czyli białe mięso wieprzowe lub z barana. Kiełbasa jest najczęściej przyprawiona specjalnymi przyprawami i wędzona. Pełne danie składa się często dodatkowo z ziemniaków i kapusty kiszonej. Kasza i żur. Kasza jest bardzo popularnym dodatkiem w kuchni góralskiej. Bez względu czy głównym daniem na talerzu będzie smażony ser, obecny również w kuchni słowackiej, czy lubiane na Podhalu mięsa, kasza stanowi doskonały dodatek. Żurek górski to gęsty, kwaśny barszcz, serwowany z jajkiem i kiełbasą. Chociaż charakterystyczny również dla innych regionalnych polskich kuchni, w górach można spodziewać się dodatkowych chrzanowych aromatów.
Placki – czyli coś na słodko. Wypiekane z mąki, masła, jajek, cukru z różnymi dodatkami. Placek jest często podawany z dżemem lub miodem.
Potrawy mięsne: bigos, gulasz, kwaśnica i inne. Niezwykłą różnorodność dań nie da się podpiąć pod jeden mianownik. Cechą wspólną tych dań jest często baza — czyli dziczyzna oraz kapusta w różnych konfiguracjach. Mimo że potrawy składają się z podobnych składników, to różnorodność smaków i aromatów jest zadziwiająca.
Uczucie ciężkości po sutym posiłku
Oprócz jasnych stron kuchni Podhala, takich jak wysoka zawartość naturalnych probiotyków, relatywnie wysoka kaloryczność oraz, pod warunkiem zachowania umiaru i racjonalności, nieźle zbilansowanych składników odżywczych kuchni tradycyjnej, kontakt z kuchnią gór ma również mniej pozytywne strony. Wysoka zawartość tłuszczu w posiłkach może spowodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, na przykład bóle brzucha, czy gazy, które mogą być dodatkowo spowodowane alergiami pokarmowymi. Szczególnie przed wyjazdami, warto je sprawdzić. Nie należy bagatelizować występowania silnych bólów i w razie potrzeby warto wybrać się do najbliższego lekarza. Najistotniejszą regułą do zastosowania w celu eliminacji niepożądanych skutków kontaktu z kuchnią tradycyjną jest zachowanie umiaru. Jednakże w sytuacji, gdy wystąpią wzdęcia, w celu zapewnienia sobie ulgi zastosować można kapsułki na wzdęcia, takie jak Espumisan, rozpuszczający w świetle jelit zalegające pęcherze gazów.
Podsumowując, kuchnia góralska jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów kultury regionu górskiego, cenioną za swoją prostotę, smak i wartości odżywcze. Spróbowanie tradycyjnych dań pozwala na poznanie kultury i historii tego regionu oraz nowych smaków. Podczas wizyty w górach, warto odwiedzić lokalne restauracje i skosztować typowych góralskich potraw, aby poczuć atmosferę i smaki tego miejsca. Warto jednak pamiętać o umiarze i zasadach zdrowego żywienia.