Korony zębowe i licówki: kompozytowe, akrylowe i porcelanowe. Czym się różnią?

0
2001

Korony i licówki zębowe służą do rekonstrukcji zębów, które zostały uszkodzone w wyniku próchnicy, po leczeniu kanałowym czy przy rekonstrukcji zgryzu. Dzięki nim na nowo można olśniewać uśmiechem. Ostateczny efekt zastosowania licówki czy korony wynika z tego, z jakiego materiału są wykonanie. W stomatologii używane są licówki kompozytowe, akrylowe oraz porcelanowe. Zobacz, czym różnią się poszczególne rodzaje koron zębowych i licówek.

Czym jest licówka?

Licówka to bardzo cienka płytka, która może być wykonana z różnego rodzaju materiałów. Mocowana jest na licowej, czyli wargowej stronie zębów za pomocą specjalnego kleju. Licówki pozwalają wyeliminować estetyczne niedoskonałości zębów takie jak kolor, kształt, długość. Licówki stosuje się również, aby odbudować brakujący fragment zęba. Pozwalają one zachować uzębieniu naturalny wygląd. Dzięki licówkom sztuczny ząb nie odróżnia się od tych naturalnych, a także nie wywołują alergii.

Licówki nakłada się na dwa sposoby. Pierwszym jest uprzednie szlifowanie zęba. Ta metoda polega na zeszlifowaniu licowej warstwy szkliwa w celu zrobienie miejsca pod przyszłą licówkę. Druga metoda zakładania licówki nie wymaga szlifowania. Podczas tej procedury nie ingeruje się w tkanki zęba.

Rodzaje licówek

We współczesnej stomatologii wykorzystuje się kilka rodzajów licówek. Wyróżnia się:

  • Licówki akrylowe – są one tylko tymczasowym zabezpieczeniem zęba przed założeniem właściwej licówki; wykonuje się je z masy akrylowej, którą się utwardza przez gotowanie lub samopolumeryzację utwardzonym świetle; licówki akrylowe nie należę do najtwardszych – ich żywotność to ok. 2 lata; są one grubsze i cięższe niż pozostałe rodzaje licówkę; ich zaletą jest jednak niska cena;
  • Licówki kompozytowe – tworzy się je z kilku różnych materiałów, z czego jeden ma właściwości wiążące; licówki kompozytowe są wytrzymałe, trwałe i odporne na urazy mechanicznym; ich główną wadą jest jednolity kolor, co sprawia, że wyglądają sztucznie; podaje się również, że licówki kompozytowe często się przebarwiają i żółkną;
  • Licówki ceramiczne – wykonywane są z ceramiki skaleniowej, dzięki czemu uzyskuje się naturalny wygląd sztucznego zęba; główny składnik ceramiki to krzemionka, kwarc oraz barwniki, które po zmieleniu i wymieszaniu z wodą wypala się w piecu; licówki ceramiczne są trwałe, ale i kosztują niemało;
  • Licówki porcelanowe – są tymi najpopularniejszymi; charakteryzuje je dużą elastyczność i trwałość, podczas zabiegu łączy się je na trwale z zębem; wyróżniają się one dużą wytrzymałością mechaniczną; licówki porcelanowe wykonuje się z masy porcelanowej, na którą składa się masa akrylowa, ceramiczna i inne materiały złożone; licówki porcelanowe można mocować na wszytych zębach; nie ulegają one przebarwieniu, a także nie osadza się na nich kamień nazębny.

Licówki – kiedy nie można ich założyć?

Licówki są dobrym rozwiązaniem, jednak nie zawsze można z niego skorzystać. Przeciwwskazaniem do ich założenia jest choroba dziąseł i przyzębia, bruksizm, silne zabarwienie zębów, zbyt mała ilość szkliwa oraz leczenie kanałowe.

Czym są korony zębowe?

Korony zębowe są nakładkami, które zakłada się na ząb. Służą one do obudowy zębów zniszczonych, połamanych lub przebarwionych. Korony zębowe poprawiają kształt, położenie i barwę zębów, gdy mniej inwazyjne metody nie mogą być zastosowane. Wskazaniem do założenia korony zębowej jest zniszczenie zęba w wyniku próchnicy, martwy ząb po leczeniu kanałowym, rekonstrukcji zgryzu, uzupełnienie braków w uzębieniu. Korony zębowe mogą zabezpieczyć ząb po leczeniu kanałowym.

Korony zębowe zakłada się na pozostałościach zęba, jeśli jest on zdrowy. W takich sytuacjach ząb poddaje się szlifowaniu, a następnie nakleja na niego koronę, które kolor dobierany jest do całości uzębienia. W przypadku, gdy należy uzupełnić większą część uzębienia, stosuje się mostki. Zbudowane są one z kilku złączonych ze sobą koron mocowanych na filarach, którymi są zęby lub implanty.

Rodzaje koron zębowych

Podobnie jak licówki korony mogą być wykonane z różnych materiałów. Dostępne są korony zębowe pełnoporcelanowe, porcelanowe na podbudowę metalowej, porcelanowe na podobudowie ze złota, akrylowe oraz kompozytowe. Te ostatnie używane są jako rozwiązanie tymczasowe. Korony porcelanowe z podbudową złotą to rozwiązanie dla pacjentów o bardzo zniszczonych zębach, natomiast korony pełnoporcelanowe to te stosowane do wypełnienia ubytków zębów przednich, bowiem wyglądają najbardziej naturalnie.

Czym różni się licówka od korony zębowej?

Licówka to cienka płytka, a korona to sztuczny ząb. Tą pierwszą nakłada się tylko na zdrowego zęba, a wskazaniem do ich użycia jest zniwelowanie niedoskonałości estetycznych. W przeciwieństwie do tego koronę można przymocować nie tylko do zęba, ale i korzenia czy implanta. Te dwie metody rożni też cena. Koszt licówki to od 80 do 2500 złotych, natomiast korony zębowej od 280 do 5000 złotych. To, co łączy te dwa rozwiązania to to, że pozwalają zadbać o uzębienie oraz wykonane są z różnych materiałów. To właśnie one wpływają na ostateczną cenę wykonania licówki lub korony zębowej.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here