Na leczenie ortodontyczne z roku na rok decyduje się coraz więcej osób. Skłania je do tego marzenie o pięknym, równym uśmiechu, którego uzyskanie gwarantuje prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne. Jest ono możliwe do zrealizowania w każdym wieku – pacjentami ortodonty nie są dziś już wyłącznie dzieci i młodzież, lecz także osoby dorosłe, które chcą poprawić swój wygląd
i jednocześnie zatroszczyć się o zdrowie swojego uzębienia. Pierwsza wizyta u ortodonty to dla większości pacjentów wielka niewiadoma. Co dzieje się w jej trakcie i na co warto być przygotowanym – o tym powiemy poniżej!
Kiedy i dlaczego warto wybrać się do ortodonty?
Mimo tego, że leczenie ortodontyczne stało się w dzisiejszych czasach bardzo popularne, wiele osób nadal zastanawia się, czy warto umówić się na wizytę. Do rezerwacji terminu skłaniać powinna przede wszystkim estetyka naszego zgryzu – jeśli zęby są nierówno ustawione w łuku, nachodzą na siebie lub występują między nimi widoczne odstępy, warto odwiedzić gabinet i dowiedzieć się, czy posiadamy wadę zgryzu, którą warto skorygować. Każdy dentysta potwierdzi, że leczenie ortodontyczne ma znaczenie nie tylko estetyczne, lecz przede wszystkim zdrowotne.
Proste i równo ustawione w łuku zęby nie tylko prezentują się ładnie, lecz także są mniej narażone na problemy zdrowotne. Wady zgryzu szczególnie sprzyjają próchnicy, gdyż trudniej je dokładnie wyczyścić. Oprócz tego, mogą powodować także wady wymowy, problemy z żuciem pokarmów, a także choroby przyzębia i patologie stawów skroniowo-żuchwowych. Coraz częściej mówi się także o związkach wad zgryzu z wadami postawy i bólami kręgosłupa, których nie należy bagatelizować. Wizyta u ortodonty i wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala nie tylko uzyskać piękny, atrakcyjny uśmiech lecz także zadbać o swoje zdrowie w perspektywie długoterminowej.
Pierwsza wizyta ortodontyczna. Czego możemy się spodziewać?
Do pierwszej wizyty u ortodonty warto odpowiednio się przygotować. Zanim zagościmy w jego gabinecie, warto zadbać o zdrowie swoich zębów i wyleczyć istniejące ubytki – właściwe leczenie ortodontyczne rozpocznie się bowiem pod warunkiem, że wszystkie zęby będą zdrowe. Dentysta zapozna się ze stanem naszego uzębienia, wdroży odpowiednie postępowanie lecznicze, a także wyczyści zęby z osadów i kamienia, przygotowując je w ten sposób do leczenia ortodontycznego.
Pierwsza wizyta u ortodonty ma zwykle charakter informacyjny. Lekarz bada zgryz pacjenta i informuje go o konieczności lub braku wskazań do leczenia ortodontycznego. Na pierwszej wizycie ustalane są także szczegóły dotyczące badań, jakie należy wykonać – w większości przypadków możliwe jest ich przeprowadzenie na miejscu, o ile klinika dysponuje odpowiednim sprzętem diagnostycznym. Na kolejnym spotkaniu dentysta zapoznaje się ze zdjęciami RTG i planuje leczenie. Na tej samej wizycie zwykle zakładany jest także aparat. Kolejne wizyty są planowane w ok. miesięcznych odstępach czasu, a całe leczenie standardowo trwa od 1,5 do 2 lat.
Artykuł powstał we wsparciu kliniki Dentocentrum – Twój zaufany dentysta Kraków.