Jak można sobie poradzić z astygmatyzmem?

0
924

Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku na całym świecie. Naukowcy szacują, że nawet co trzeci mieszkaniec naszej planety ma jakiś (mniejszy lub większy) stopień astygmatyzmu. Na czym dokładnie polega ta wada? Jak można sobie z nią radzić? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Na czym polega astygmatyzm?

Czym różni się oko zdrowe od oka z astygmatyzmem? Najczęściej kształtem – to pierwsze jest okrągłe, to drugie nieco spłaszczone – przez co przypomina trochę piłkę do rugby. Co więcej, najczęściej nie jest to kształt w pełni regularny. Powoduje to, że światło, które wpada do oka z otaczającego nas świata, nie trafia w jeden precyzyjny punkt siatkówki – tylko dwa lub więcej. Właśnie dlatego u osób z tą wadą wzroku występują objawy takie jak:

  • zniekształcenie obrazu (może być różne w różnych płaszczyznach);
  • spadek ostrości widzenia;
  • odruchowe mrużenie oczu i bóle głowy (wynikające z nadmiernego wysiłku układu optycznego, który próbuje uzyskać ostry obraz);
  • szybkie męczenie się wzroku;
  • utrudniona ocena odległości.

Astygmatyzm to częsty problem u dzieci

Astygmatyzm jest częstą wadą także u najmłodszych pacjentów. U noworodków może występować naturalnie – ale z czasem (w miarę rozwoju oka) powinien się samoistnie wycofać. U niektórych dzieci wada ta (związana z nieprawidłowościami rogówki) pozostanie – i wtedy powinniśmy reagować.

Warto zwracać uwagę na to jak funkcjonuje nasze dziecko, czy nie występują jakieś objawy, które mogłyby nas zaniepokoić. Pamiętajmy, że najmłodsi nie zawsze będą potrafili samodzielnie wskazać, że pojawił się jakiś problem, dlatego jako rodzice musimy je obserwować i regularnie zabierać na badania wzroku u okulisty.

Więcej o problemie astygmatyzmu u dzieci przeczytasz pod adresem https://vidiummedica.pl/astygmatyzm-u-dzieci/.

Jak można walczyć z astygmatyzmem?

Wady wzroku są na tyle częste, że istnieje dziś kilka różnych sposobów na walkę z nimi. Do podstawowych, najbardziej tradycyjnych możemy zaliczyć okulary i soczewki kontaktowe (w przypadku astygmatyków stosuje się specjalne soczewki – toryczne). To bardzo popularne dziś rozwiązanie, choć tylko doraźne – w takim przypadku wada nie znika, po prostu chwilowo „wyłączamy” jej objawy. Na pierwszy rzut oka wydaje się to wygodne, jednak „przywiązanie” do szkieł i soczewek potrafi być kłopotliwe w niektórych codziennych sytuacjach. Zupełnie inne podejście oferuje chirurgia refrakcyjna. Jej najbardziej znaną metodą jest laserowa korekcja wzroku. To krótki zabieg, za pomocą którego można dziś pozbyć się:

  • do 6 dioptrii astygmatyzmu;
  • do +6 dioptrii nadwzroczności;
  • nawet do -12 dioptrii krótkowzroczności.

Po jej wykonaniu wada znika, a my możemy cieszyć się powrotem ostrego widzenia – i nie musimy do tego używać ani okularów, ani soczewek kontaktowych!Czym dokładnie jest laserowa korekcja wzroku?

Jak to możliwe, że laserowa korekcja wzroku pozwala pozbyć się wady i przywraca ostre widzenie? Jej istotą jest odpowiednie wyprofilowanie rogówki pacjenta przy pomocy lasera – tak, aby poprawić jej właściwości załamywania i skupiania światła. Dzięki temu wszystko, co widzimy, może się ogniskować w jednym, przeznaczonym do tego punkcie na siatkówce – i w efekcie obraz staje się ostry.

Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica to jedna z klinik, w których skorzystasz z takiego zabiegu – https://vidiummedica.pl/laserowa-korekcja-wzroku-a-astygmatyzm/.

Ta forma leczenia ma wiele zalet, do których możemy zaliczyć m.in.:

  • krótki czas trwania – zabieg zajmuje tylko ok. 15 minut;
  • bezbolesny przebieg – dzięki miejscowemu znieczuleniu pacjent nie odczuwa żadnego bólu i ma zapewniony pełen komfort;
  • wysoki poziom bezpieczeństwa – ewentualne powikłania zdarzają się niezwykle rzadko (w mniej niż 1% przypadków) i nie są zbytnio nasilone;
  • możliwość wykonania zabiegu w warunkach ambulatoryjnych – laserowa korekcja wzroku nie wiąże się z dłuższą hospitalizacją. W tym samym dniu przyjeżdżamy do kliniki, poddajemy się leczeniu i wracamy do domu!

Inne metody leczenia wad wzroku

Jak wspomnieliśmy wcześniej, chirurgia refrakcyjna obejmuje również inne techniki leczenia wad widzenia. Jeśli u pacjenta występują przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku (np. zbyt cienka rogówka), ciekawą alternatywą mogą być też pozostałe metody:

  • refrakcyjna wymiana soczewki – krótki i bezbolesny zabieg polegający na wymianie soczewki pacjenta na nową, sztuczną. Dzięki temu można poprawić drogę światła wewnątrz oka, przywrócić ostrość obrazu i pozbyć się astygmatyzmu (lub innej wady widzenia). To metoda szczególnie polecana osobom powyżej 45. roku życia, ponieważ dzięki niej można również usunąć potrzebę używania okularów do czytania. Stanowi też świetną profilaktykę zaćmy.
  • Wszczepienie soczewek fakijnych – krótki i bezbolesny zabieg polegający na umieszczeniu sztucznej, bioprzyjaznej soczewki fakijnej pomiędzy soczewką, a tęczówką pacjenta. Można powiedzieć, że to trochę jak „okulary wewnątrz oka”, do tego świetnie tolerowane przez organizm. W razie powiększenia się wady implant taki można wymienić na mocniejszy. Soczewki fakijne posiadają filtr UV i pomagają chronić przed wystąpieniem niektórych chorób wzroku, np. zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD).

Więcej informacji na temat astygmatyzmu i laserowej korekcji wzroku znajdziesz na stronie https://vidiummedica.pl/ratunku-mam-astygmatyzm/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here