Domowe sposoby na ból gardła

0
1690

Ból gardła i towarzysząca mu chrypka zazwyczaj pojawiają się nagle. Jego najczęstszą przyczyną jest podrażnienie lub zapalenie krtani. W pierwszych dniach dolegliwości bólowych staramy się poradzić z nimi sami. Medycyna naturalna zna wiele domowych sposobów na ból gardła. Jej działanie można również wspomóc aptecznymi preparatami bez recepty. Do wyboru mamy tabletki do ssania, płyny do płukania czy spraye do gardła. Kiedy jednak domowe sposób na ból gardła zawodzą lub dolegliwość trwa dłużej, należy udać się do lekarza. Przeciągający się ból gardła może być oznaką anginy lub ropnego zapalenia gardła. Nie ma jednak co panikować! Najpierw sprawdź, jak możesz gardło wyleczyć w domu.

Przyczyny bólu gardła

Wśród najczęstszych przyczyn bólu gardła wymienia się nadmierne przegrzanie lub wyziębienie organizmu. Dolegliwości bólowe mogą również wynikać ze zbyt długiego mówienia, a tym samym przeciążenia strun głosowych. Nierzadko ból wiąże się z rozwijającym się stanem zapalnym np. migdałków czy samego gardła. Zdarza się również, że ból gardła powiązany jest z jedną z chorób zakaźnych lub bakteryjnych. Może on być znakiem odry, ospy, szkarlatyny czy mononukleozy. Dlatego też, jeśli oprócz bólu gardła występują objawy towarzyszące np. wysypka czy wysoka gorączka należy skorzystać z pomocy lekarskiej, w innym przypadku w początkowej fazie dolegliwości można leczyć się domowymi sposobami.

Domowe sposoby na płukanie gardła

Do najpopularniejszych, a przy tym i najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z bólem gardła zalicza się płukanki. Płyny do płukania gardła bez problemu można kupić w aptece, są one dostępne bez recepty. Roztwór można także przygotować samodzielnie. Wykorzystuje się do tego zioła, które posiadają właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Dzięki nim bateria i wirusy odpowiedzialne za ból gardła przestają się namnażać w organizmie. Roztwory ziołowe do płukania gardła pozwalają także złagodzić obrzęk błony śluzowej gardła. Domowym sposobem na ból gardła są płukanki wykonane z roztworu z rumianku, szałwii lub kwiatów czarnego bzu. Należy pamiętać, że aby zadziałały, powinny być silne. Najlepiej przygotować je z 4 łyżeczek suszu zalanego szklanką wrzątku. Napar należy parzyć przez 15 minut pod przykryciem, a następnie ostudzić do temperatury ciała. Domowe napary do płukania gardła można stosować kilka razy w ciągu doby.

Jako płukanki stosuje się nie tylko zioła, ale także sól. Roztwór składa się z ciepłej, przegotowanej wody oraz łyżeczki soli kuchennej. Solanka ma silne właściwości odkażające, jednak w przypadku wysokiego stężenia soli może działać podrażniająco na gardło i potęgować dolegliwości bólowe. Zamiast tego w domowym roztworze do płukania gardła można więc zastosować sodę oczyszczoną. Działa ona przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Sodę rozpuszcza się w pół szklanki ciepłej wody i płukać nią gardło 4 raz na dobę. Płukanie nie powinno  być zbyt intensywne oraz długie, bo może wywołać podrażnienie śluzówki.

Napary na ból gardła

Płukanki to nie jedyny domowy sposób na ból gardła. Z dolegliwością tą poradzić mogą sobie także napary ziołowe do picia. Należy pić je ciepłe, powoli i niewielkimi łykami, pozwoli to nawilżyć przesuszona błonę śluzową. Do przygotowania naparów na ból gardła można wykorzystać lipę, tymianek, rumianek, szałwię oraz kwiaty czarnego bzu.

Domowe syropy na ból gardła

W uśmierzaniu bólu gardła pomocne mogą być też domowe syropy. Ten najpopularniejszy wykonuje się z cebuli i cukru. Cebulę należy pokroić w plastry, które następnie wkłada się ją do słoika i zasypuje 2 łyżkami cukru. Mieszkanka powinna stać 24 godziny, po tym czasie tworzy się syrop. Jeśli proces jego wydzielania chce się przyspieszyć, słoik można postawić na włączonym grzejniku, dzięki temu cebula szybciej zacznie puszczać soki.

Domowy syrop na ból gardła to również ten z buraka. W warzywie należy wydrążyć wgłębienie w miejscu, gdzie rosły liście i wsypać tam jedną dużą łyżkę cukru. Aby pojawił się syrop, buraka wkłada się do lekko nagrzanego piekarnika.

Domowa herbata na ból gardła

W domowych sposobach na leczenie bólu gardła przede wszystkim należy postawić na nawilżanie błon śluzowych. Stąd też ważne jest picie dużej ilości ciepłych płynów. Wskazane są herbaty z cytryną, malinami i miodem. Ich działanie nie tylko odpowiednio nawilży śluzówkę, ale dzięki właściwościom miodu nie pozwoli rozwijać się bakteriom, wirusom i grzybom. Miód na ból gardła można też jeść samodzielnie, łyżeczką.

Ból gardła to dolegliwość, którą często staramy się wyleczyć sami. Do lekarza udajemy się, gdy dolegliwości znacznie utrudniają przełykanie czy oddychanie. Domowych sposób na ból gardła jest niezliczona ilość, a na każdego działają inne. Trzeba jednak pamiętać, że płukanki, domowe syropy czy napary powinny być połączone z odpoczynkiem i nieprzeziębieniem gardła. Stąd też przy bólu gardła i chrypce wskazane jest położenie się do łóżka przynajmniej na 2 dni i odpoczynek. Gdy te rozwiązania zawiodą i stan szybko się pogarsza, należy udać się do lekarza, który najprawdopodobniej przepisze terapię antybiotykową, która pomoże poradzić sobie z zaawansowaną infekcją.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here