Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne?

0
86

Soczewki kontaktowe to dla wielu dość innowacyjna metoda korekcji w porównaniu do okularów. Wszystko za sprawą sposobu noszenia ich na oku. Dla części osób, to, że coś okrągłego i przezroczystego trzeba włożyć do oka wydaje się abstrakcją i czynnością, która może wręcz powodować ból. Nic bardziej mylnego. Soczewki kontaktowe są bezpieczne, jeśli prawidłowo z nich korzystamy. 

Zacznij od specjalisty

Przede wszystkim pierwszym krokiem, by zacząć w bezpieczny sposób korzystać z soczewek kontaktowych, to wizyta u specjalisty. Od Ciebie zależy kogo wybierzesz – okulistę czy optometrystę. Drugi z ekspertów specjalizuje się właśnie w soczewkach kontaktowych i jeśli nie dokuczają Tobie żadne choroby oczu – nie jest konieczny lekarz okulista.

Podczas wizyty zostaną dobrane soczewki kontaktowe do parametrów Twojego oka oraz wady wzroku. Ponadto będziesz też wiedzieć czy określony rodzaj szkieł pasuje do Twojego trybu życia. W końcu każda metoda korekcji powinna ułatwiać życie, a nie odwrotnie.

U specjalisty nauczysz się również jak zakładać i zdejmować soczewki oraz jak je pielęgnować. Dzięki tym umiejętnościom będziesz mógł korzystać z soczewek kontaktować w sposób bezpieczny.

Dbaj o termin ważności i przydatności

Jeśli masz mało czasu i chcesz niewielkim nakładem czasu użytkować bezpieczne soczewki, wybierz te jednodniowe np. https://www.bezokularow.pl/soczewki-dailies. One nie wymagają żadnej pielęgnacji, czyli czyszczenia płynem pielęgnacyjnym. Po prostu codziennie masz na oczach zupełnie świeżą parę szkieł kontaktowych. 

Pamiętaj też, by przestrzegać wytycznych co do czasu użytkowania określonych typów soczewek. Jednodniowe soczewki są jednorazowe, nie możesz ich nosić 2 dni lub więcej. W przypadku wyboru soczewek miesięcznych, maksymalny czas ich noszenia to 30 dni. Nawet jeśli w tym okresie założyłeś je jeden – dwa razy – po 30 dniach musisz je wyrzucić do kosza. Tylko przestrzeganie tych terminów sprawi, że soczewki kontaktowe będą bezpieczne. Jeśli nie wiesz czy będziesz je nosić tyle ile trzeba, wypróbuj soczewki na sztuki. Dzięki temu nie wydasz jednorazowo dużej kwoty i sprawdzisz czy ta metoda korekcji zdaje egzamin w Twoim życiu. 

Higiena przede wszystkim

Gdy decydujesz się na soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku, to niezmiernie ważne jest również odpowiednie czyszczenie i dezynfekowanie ich każdego dnia. Do tego potrzebujesz płynu pielęgnacyjnego, który posiada odpowiednie właściwości pozwalające na utrzymanie szkieł kontaktowych w należytej czystości. Przestrzeganie zasad higieny jest gwarancją bezpiecznego korzystania z soczewek kontaktowych.

Poza właściwym czyszczeniem soczewek, ważnym aspektem jest korzystanie z produktów, które nie przekroczyły terminu przydatności. Płyn do soczewek należy wymieniać co najmniej co 3 miesiące, tak samo pojemnik na soczewki.

Noś soczewki kontaktowe we właściwy sposób

Jeśli zdarzyło się Tobie zasnąć lub zdrzemnąć mając na oczach soczewki kontaktowe, to zdajesz sobie sprawę, że nie jest to przyjemne. Szkła kontaktowe do noszenia w trakcie dnia, nie są przystosowane pod względem ich właściwości np. tlenoprzepuszczalności, by w nich zasypiać. Może to w dłuższej perspektywie być niebezpieczne, dlatego jeśli chcesz spać w korekcji – wybierz soczewki całodobowe, dzień-noc.

Warto pamiętać również, że nawet jeśli czujesz się bardzo komfortowo w soczewkach kontaktowych i chodzisz w nich dosłownie wszędzie przez wiele godzin w trakcie dnia, to mają one swoje ograniczenia. Specjaliści przede wszystkim odradzają ich noszenie w zakurzonych i zadymionych pomieszczeniach. Ponadto odradza się pływanie w soczewkach kontaktowych. Jeśli musisz to robić, to tylko i wyłącznie w soczewkach jednodniowych i po zażytej kąpieli na basenie, w morzu czy jeziorze – niezwłocznie wymień je na nowe, świeże i sterylne. W wodzie mogą bowiem znajdować się niebezpieczne drobnoustroje, które mogą zaszkodzić Twoim oczom.

Pamiętaj, że wszystko co użytkujesz w nieodpowiedni sposób może stanowić niebezpieczeństwo. Tak ważne jest zatem korzystanie z soczewek kontaktowych zgodnie z ich przeznaczeniem. Dzięki temu nie tylko użytkowanie ich będzie bezpieczne, ale też komfortowe dla Ciebie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here