Co warto wiedzieć o papugach?

0
771

Od wielu lat papugi cieszą się dużą popularnością. Zawdzięczają ją nie tylko barwnemu i egzotycznemu wyglądowi, ale również przywiązaniu, jakim mogą obdarzyć opiekuna, a także umiejętności rozmawiania. Zobaczmy zatem, co warto o nich wiedzieć, decydując się na ich hodowlę.

Silny związek w odpowiednim wieku

Oczywiście, aby związek człowieka z tym ptakiem był naprawdę silny, zwierzę musi mieć co najmniej cztery tygodnie, kiedy trafia do domu. W przypadku papużek falistych ma to szczególnie duże znaczenie, bo jeśli chcemy, aby nauczyły się mówić, muszą być w podanym wyżej wieku. Co więcej, w tym przypadku ma również znaczenie płeć ptaka – samce o wiele lepiej radzą sobie z tym zadaniem.

Miejsce na klatkę

Kiedy mamy już wszystko przygotowane dla naszych zwierząt, powinniśmy znaleźć odpowiednie miejsce na klatkę. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza w pierwszych godzinach i dniach oswajania. Miejsce, gdzie będzie znajdował się ptak, powinno znajdować się w kącie. Dzięki temu papuga będzie otoczona z dwóch stron ścianami, co pozwoli zmniejszyć stres podczas przyzwyczajania jej do nowego miejsca. Z pewnością złym pomysłem będzie ustawianie klatki na środku pomieszczenia, gdyż sprawi to, że ptak będzie o wiele bardziej zestresowany.

Dodatkowo, przez kilka pierwszych dni nie powinniśmy zanadto przeszkadzać ptaku. Nasz kontakt powinien ograniczać się do podania świeżej wody, a także pokarmu. Pojemniki z jedzeniem i poidełko należy w tym czasie umieścić na szczycie klatki, aby papuga nie musiała zlatywać na dół. Nieoswojone ptaki, które coś zaniepokoiło, zdecydowanie wolą przebywać na górze, więc ustawienie tam pojemników może zachęcić je do jedzenia i zmniejszyć stres.

Dopiero kiedy papużki oswoją się z otoczeniem i przywykną do nowego miejsca, można zmienić ustawienie klatki. Wówczas nie będzie im już przeszkadzało, jeśli ich klatka lub woliera znajdzie się na środku pomieszczenia.

Papużki zawsze w parze

Przynosząc papugi do domu – poza zapewnieniem im odpowiedniej wymiarowo klatki, wyposażonej w poidełko dla ptaków, pojemnik na jedzenie, a także specjalny podkład (najlepiej, jeśli są to zrębki drewna bukowego) – powinniśmy mieć także na uwadze, że są to zwierzęta stadne. I choć papugi potrafią mocno zżyć się z człowiekiem, to nie jest on w stanie zastąpić im ptasiego towarzystwa.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że w naturze para papug nie rozstaje się praktycznie w ogóle. Wyjątkiem jest okres inkubacji jaj, a także ich wysiadywanie. Z tego względu papuga, która zostanie pozbawione odpowiedniego towarzystwa przez całą dobę, może mieć problemy natury psychicznej. Dlatego decydując się na to zwierzę, należy wziąć przynajmniej parkę. Zaoszczędzi to naszemu zwierzęciu silnego stresu, a nam problemów z hodowlą.

Tylko jedna papużka?

Warto przy tym podkreślić, że jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się na jedną papużkę, to wówczas powinniśmy poświęcić jej znacznie więcej czasu niż parce. Zwierzęta te mocno się zżywają i jeśli nie mają ptasiego towarzysza, to przywiązują się emocjonalnie do człowieka. W takim przypadku klatkę musimy ustawić w tym pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywamy. Nie może stać w miejscu, które służy tylko za sypialnię lub w którym z innych powodów rzadko się pojawiamy. Takie ustawienie mogłoby spowodować problemy psychiczne i behawioralne zwierzęcia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here