Ból kolan? Sprawdź, jak fizjoterapeuta może Ci pomóc

0
87

Odczuwasz ból kolan po bieganiu lub przy schodzeniu ze schodów? Słyszysz trzaski w kolanie podczas robienia przysiadu? A może jesteś po urazie łąkotek, uszkodzeniu więzadła ACL lub po artroskopii kolana? W każdym z tych przypadków przyda się fizjoterapia.

Jak fizjoterapia może pomóc w bólu kolan? Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat – sprawdź je, a w razie potrzeby skonsultuj z fizjoterapeutą swój problem z kolanem.

Jakie mogą być przyczyny bólu kolan?

Bóle kolan mogą pojawić się na skutek przeciążeń, chorób lub urazów. Szczególnie często bóle kolan pojawiają się u osób trenujących niektóre dyscypliny sportowe, pracujących fizycznie i u seniorów. Dolegliwości kolan mogą jednak wystąpić także u dzieci i młodzieży. Wraz z konsultacją u ortopedy, w leczeniu dysfunkcji kolan niezbędna jest fizjoterapia.

Dowiedz się więcej: Fizjoterapia Warszawa

Kto jest najbardziej narażony na przeciążenia stawów kolanowych?

Przeciążenia kolan najczęściej pojawiają się na skutek wykonywanej pracy. Ból kolan może doskwierać np. wtedy, gdy praca wymaga dłuższego przebywania w pozycji przysiadu lub klęku (np. podczas układania paneli podłogowych czy wykonywania prac ogrodowych). Ponadto przeciążenia kolan mogą wystąpić u osób trenujących biegi (szczególnie gdy treningi odbywają się na twardej nawierzchni) i skoki. Jedną z dysfunkcji przeciążeniowych kolana jest np. kolano skoczka.

Urazy kolan – kiedy jesteśmy narażeni na kontuzje?

Kontuzje stawów kolanowych często dotyczą sportowców. Ma to miejsce zwłaszcza w tych dyscyplinach sportu, w których dochodzi do szybkiej zmiany kierunku ruchu (takich jak np. piłka nożna). Częstymi urazami sportowymi są uszkodzenia łąkotek lub więzadeł, a także zwichnięcie rzepki. Do urazu łąkotki lub pęknięcia rzepki dochodzi także poza sportem, np. upadając na zgięte kolano.

W zależności od rodzaju urazu jest on leczony zachowawczo (czyli nieoperacyjnie, np. poprzez unieruchomienie stawu ortezą) lub operacyjnie. W każdym z tych przypadków potrzebna jest fizjoterapia. W fizjoterapii po urazie kolana początkowo działa się przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Na dalszych etapach usprawniania pracuje się nad odzyskaniem stabilizacji kolana i czucia głębokiego, aby móc stopniowo i bezpiecznie wracać do dozwolonych aktywności.

Stan po artroskopii kolana lub endoprotezoplastyce

Po artroskopii kolana stosowanej np. w uszkodzeniach łąkotek lub więzadeł jeszcze przez pewien czas może utrzymywać się ból i obrzęk. Już wtedy pomocna jest fizjoterapia.

Poważniejszym zabiegiem jest wszczepienie endoprotezy kolana. Po operacji fizjoterapia jest koniecznością, aby odzyskać możliwie najlepszą sprawność i nauczyć się prawidłowego funkcjonowania z endoprotezą.

Choroba zwyrodnieniowa kolana – czy występuje tylko u seniorów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych (gonartroza) to częsty powód bólu i ograniczenia ruchomości kolan. Dotyczy zwłaszcza osób po 50 roku życia. Może jednak pojawić się znacznie wcześniej (np. na skutek powtarzających się przeciążeń lub urazów).

Stany zapalne stawu kolanowego – co na nie wskazuje?

Obrzęk, zaczerwienienie, wzmożone ucieplenie i ból kolana może świadczyć o zapalnej chorobie reumatycznej (takiej jak np. reumatoidalne zapalenie stawów). W takim przypadku objawy zazwyczaj występują obustronnie (w obu kolanach). Podstawowe leczenie powinno być prowadzone przez reumatologa. Wsparciem w leczeniu jest fizjoterapia (w tym m.in. zabiegi o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i przeciwbólowym).

Jakie są skuteczne metody fizjoterapii stawów kolanowych?

W ramach fizjoterapii kolan możesz skorzystać z terapii manualnej, zabiegów fizykalnych i ćwiczeń (w tym na zaawansowanych urządzeniach planujących ćwiczenia w zależności od potrzeb).

Terapia manualna w dysfunkcjach kolan

Terapia manualna stosowana jest u osób, u których występują przykurcze mięśni oddziałujących na ruchy kolan. Techniki manualne mogą zwiększyć zakres ruchomości kolana. U osób po zabiegach operacyjnych w obrębie kolana w ramach terapii manualnej wykonuje się mobilizację blizny, a na dalszym etapie usprawniania – m.in. techniki tkanek miękkich.

Rola ćwiczeń w bólu kolan

Pierwszym typem ćwiczeń stosowanym w fizjoterapii kolana są ćwiczenia wzmacniające mięśnie odpowiedzialne za stabilizację kolan. Ten rodzaj ćwiczeń fizjoterapeuci zlecają osobom, u których mięśnie zbyt słabo „trzymają” staw kolanowy. Objawem tego może być wrażenie niestabilności kolana. Mięśnie osłabić się mogą np. po okresie unieruchomienia kolana w gipsie lub po zabiegu operacyjnym. Wtedy początkowo wdraża się ćwiczenia izometryczne, a następnie bardziej zaawansowane ćwiczenia oporowe.

Innym typem ćwiczeń stosowanych w problemach z kolanami są ćwiczenia czynne, w tym jazda na rowerku stacjonarnym lub specjalnym rotorze. Bardzo dobrze sprawdzają się one u wielu osób z chorobą zwyrodnieniową kolan.

Przydatnym rodzajem ćwiczeń usprawniających kolano są ćwiczenia na specjalnych urządzeniach. Przykładem zaawansowanych systemów do planowania i wykonywania ćwiczeń jest np. system DAVID oraz Huber 360. Pozwalają one ułożyć trening zależnie od potrzeb i możliwości pacjenta oraz monitorować postępy ćwiczeń, porównując je ze stanem wyjściowym.

W Warszawie fizjoterapię z zastosowaniem takich systemów prowadzi Centrum Fizjoterapii SPINETIC.

Jakie zabiegi fizykalne stosuje się w bólu kolan?

Zabiegiem stosowanym w leczeniu bólu kolan jest np. terapia Tecar. Jest to rodzaj elektroterapii, wykorzystywany po urazach, po zabiegach operacyjnych i w przeciążeniach stawów kolanowych. Z terapii Tecar korzysta się w celu przeciwbólowym, przeciwobrzękowym i wspierającym gojenie się tkanek.

Innym z zabiegów stosowanym w fizjoterapii kolan jest fala uderzeniowa. Wykorzystuje ona energię akustyczną o właściwościach przeciwbólowych i poprawiających metabolizm komórkowy.

Po urazach kolan i w stanach zapalnych stawu kolanowego stosuje się także przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo krioterapię (schładzanie miejscowe kolana ciekłym azotem).

Ponadto wykorzystywana jest też laseroterapia (zwłaszcza po urazach i w przeciążeniach kolan), w tym laser wysokoenergetyczny (przeciwbólowy, stymulujący produkcję kolagenu).

Profilaktyka bólu kolan – jak dbać o stawy kolanowe?

W profilaktyce bólu kolan duże znaczenie ma dbałość o prawidłową masę ciała.

Chcąc przeciwdziałać bólom i kontuzjom kolan, warto zadbać o rozgrzewkę przed każdym treningiem. Odpowiednie przygotowanie do wysiłku, doskonalenie czucia głębokiego i prawidłowej stabilizacji kolan pozwala zmniejszyć ryzyko urazu. O odbudowaniu stabilizacji kolan należy pamiętać przede wszystkim po urazie, przed powrotem do aktywności. Pomoże w tym fizjoterapia. W Warszawie, w SPINETIC możesz skorzystać z fizjoterapii w bólach kolan, będąc sportowcem, lecz nie tylko.

Fizjoterapeuci ze SPINETIC pracują także z osobami mającymi zmiany zwyrodnieniowe kolan, niestabilność kolan i inne dysfunkcje stawów kolanowych. Ponadto dzieci i młodzież mogą tu skorzystać z fizjoterapii w koślawości kolan.

Podsumowanie

Jeżeli masz problemy z kolanem i potrzebujesz fizjoterapii w Warszawie, w Centrum Fizjoterapii SPINETIC znajdziesz specjalistów pracujących technikami manualnymi i indywidualnie planujących ćwiczenia. Placówka jest w pełni wyposażona w potrzebny sprzęt, w tym w urządzenia do zabiegów, takich jak fala uderzeniowa, terapia Tecar, system David i Huber 360.

Na fizjoterapię kolana możesz w prosty sposób umówić się online lub zadzwonić:

  • Ursynów: +48 22 150 22 22
  • Wola: +48 22 150 22 00

Bibliografia:

  1. Herman, M., & Rąglewska, P. Fizjoterapia po całkowitym zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego (ACL)—wytyczne literaturowe.
  2. Tsokanos A, Livieratou E, Billis E, Tsekoura M, Tatsios P, Tsepis E, Fousekis K. The Efficacy of Manual Therapy in Patients with Knee Osteoarthritis: A Systematic Review. Medicina (Kaunas). 2021 Jul 7;57(7):696. doi: 10.3390/medicina57070696. PMID: 34356977; PMCID: PMC8304320. (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34356977/)
  3. Jeong HS, Lee SC, Jee H, Song JB, Chang HS, Lee SY. Proprioceptive Training and Outcomes of Patients With Knee Osteoarthritis: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. J Athl Train. 2019 Apr;54(4):418-428. doi: 10.4085/1062-6050-329-17. Epub 2019 Apr 17. PMID: 30995119; PMCID: PMC6522092. (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30995119/).
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here