5 kroków do wyboru idealnego oczyszczacza powietrza do salonu

0
1068

Salon to miejsce, w którym wielu z nas spędza sporą część swojego dnia, dlatego nie powinno zabraknąć w nim dobrego oczyszczacza powietrza. Nie wiesz, które urządzenie najlepiej sprawdzi się w Twoim domu? Przedstawiamy pięć kroków, dzięki którym spośród wszystkich oczyszczaczy dostępnych na rynku wybierzesz te najlepiej dostosowane do własnych potrzeb.

1. Wybór najlepszych technologii oczyszczania

Skuteczność oczyszczacza powietrza w walce ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu uzależniona jest od rodzaju wykorzystywanych przez niego filtrów. Producenci wykorzystują różne technologie, ale najpopularniejszym i zarazem najskuteczniejszym rozwiązaniem jest połączenie filtra HEPA i filtra zbudowanego z węgla aktywnego. Ten pierwszy odpowiada za usuwanie cząsteczek stałych, w tym pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10 oraz alergenów wziewnych, a drugi za neutralizację brzydkich zapachów i w pochłanianie szkodliwych gazów, w tym LZO.

W wielu urządzeniach znajdziemy dodatkowo filtr wstępny, który wyłapuje największe zanieczyszczenia. Popularne są także jonizatory, które wspomagają proces oczyszczania powietrza z niektórych zanieczyszczeń.

Jonizację wykorzystują np. oczyszczacz powietrza Sharp KC-D40EUW oraz inne modele marki Sharp. Filtr wstępny i jonizator stanowią zaletę, ale pamiętaj, że to filtr HEPA oraz węgiel aktywny odgrywają podstawową rolę w walce z najgroźniejszymi zanieczyszczeniami.

2. Określenie wymaganej wydajności oczyszczacza powietrza

Jeśli nie znasz wymiarów swojego salonu, to wykonanie odpowiednich pomiarów będzie ważnym krokiem na drodze do wyboru dobrego oczyszczacza powietrza. Najlepiej zmierzyć zarówno powierzchnię, jak i wysokość, co pozwoli na obliczenie kubatury pomieszczenia. Po pomnożeniu jej przez trzy poznasz minimalny CADR (parametr informujący o wydajności), jaki powinien uzyskiwać oczyszczacz, aby był w stanie utrzymać w salonie dobrą jakość powietrza.

Dla przykładu oczyszczacz Philips Dual Scan AC3858/50 podczas pracy w najwyższym trybie uzyskuje CADR na poziomie 500 m³/h, dlatego sprawdzi się przy kubaturze 166 m³/h. W przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości to aż 62 m². 

Oczywiście, takie urządzenie pasuje też do mniejszych salonów. Wydajność nigdy nie jest bowiem zbyt wysoka. Jedyny błąd, jaki można tutaj popełnić, to zakup wysoce wydajnego oczyszczacza powietrza po to, aby obsługiwał kilka pomieszczeń jednocześnie.

Ze względu na brak w pełni swobodnego przepływu powietrza między pokojami, takie rozwiązanie może okazać się nieskuteczne.

3. Ocena budżetu na zakup urządzenia i jego użytkowanie

Jeśli zastosowałeś się do dwóch poprzednich kroków, to powinieneś mieć już wyselekcjonowane oczyszczacze z najważniejszymi filtrami, wyróżniające się odpowiednią dla Twojego salonu wydajnością.

To idealny moment, aby sprawdzić, które spośród nich możesz kupić, biorąc pod uwagę dostępny budżet. Ceny oczyszczaczy są bardzo różne, ale dobra wiadomość jest taka, że wśród tych tańszych również można znaleźć urządzenia zapewniające znakomitą ochronę przed smogiem.

Oprócz ceny samego oczyszczacza powietrza warto wziąć pod uwagę cenę i żywotność obecnych w nim filtrów oraz zużycie energii. To niezbędne do poznania przybliżonych kosztów eksploatacji urządzenia, które będzie trzeba ponosić przez cały okres użytkowania oczyszczacza.

Wybierając oczyszczacz powietrza na ranking-oczyszczaczy.pl masz ułatwione zadanie, ponieważ po kliknięciu w symbol plusa zobaczysz wyliczony koszt filtrów w przeliczeniu na jeden rok. 

4. Wybór oczyszczaczy powietrza z dobrym trybem automatycznym

Producenci oferują oczyszczacze powietrza wyposażone w coraz więcej nowoczesnych funkcji. Wieloma urządzeniami – w tym produktami marek LIFAair i Xiaomi – można sterować przez aplikację mobilną, a oczyszczacze z linii Sharp KC-G pozwalają odświeżyć odzież sportową intensywnym strumieniem jonów.

Jednak żadne nowatorskie rozwiązanie nie jest ważniejsze od dobrego trybu automatycznego, dzięki któremu oczyszczacz samodzielnie kontroluje stan powietrza i w razie potrzeby zwiększa tempo obrotów wentylatora, aby szybko wyeliminować zagrożenie. 

Oczyszczacze wyposażone są w różne czujniki, a co za tym idzie, wykrywają różne rodzaje zanieczyszczeń. Na szczególną uwagę zasługują urządzenia z miernikiem pyłu zawieszonego PM2,5, ponieważ to właśnie jego stężenie uznawane jest za główny wyznacznik jakości powietrza.

Ważne jest także, przy jakim poziomach pyłu oczyszczacz przechodzi na szybsze obroty. Warto przypomnieć, iż według norm WHO stężenie PM2,5 nie powinno być wyższe niż 25 µg/m³, zatem idealnie byłoby, gdyby przekroczenie tej normy wymuszało pracę oczyszczacza w najwyższym trybie.

5. Porównanie parametrów wyselekcjonowanych urządzeń

Dostosowanie się do powyższych wskazówek pozwoliło Ci wybrać oczyszczacze powietrza, które zapewniają wysoką skuteczność i sprawdzą się w Twoim salonie. Prawdopodobnie wyszukałeś w ten sposób kilka urządzeń, dlatego w ostatnim kroku trzeba porównać ich parametry i podjąć ostateczną decyzję. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim:

  • głośność pracy – w salonie hałas nie stanowi aż takiego problemu jak w sypialni, ale jeśli urządzenie w najniższym trybie będzie generować 40 dB lub więcej, może utrudniać np. oglądanie telewizji,
  • obecność wskaźnika zużycia filtrów – w razie potrzeby przypomni o konieczności wymiany filtra węglowego i HEPA,
  • wygląd – salon stanowi wizytówkę salonu, dlatego przeznaczony do niego oczyszczacz powinien być ładny i dopasowany do pomieszczenia pod względem kolorystycznym.

W zależności od potrzeb możesz też wybrać oczyszczacz sterowany poprzez aplikację albo z blokadą rodzicielską. Wyszukanie urządzenia spełniającego wszelkie oczekiwania i zarazem przystępnego cenowo może okazać się niewykonalne, dlatego przed porównaniem dostępnych propozycji określ, które parametry i funkcje są dla Ciebie bardzo ważne, a które trochę mniej.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here