Zgaga występuje, gdy zastawka między żołądkiem a przełykiem nie jest w stanie zapobiec przedostawaniu się kwasu żołądkowego do przełyku. Podczas ciąży hormon o nazwie progesteron powoduje rozluźnienie zastawki, co może zwiększyć częstotliwość zgagi. Pozwala to na przejście kwasu żołądkowego do przełyku i podrażnienie wyściółki.
Zgaga i niestrawność występują częściej w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ rosnąca macica wywiera nacisk na jelita i żołądek. Nacisk na żołądek może również wypychać zawartość z powrotem do przełyku. Co warto wiedzieć o zgadze? Jak unikać zgagi w ciąży?
Zgaga w ciąży – czym jest zgaga?
Zgaga zwykle ma miejsce po posiłkach, kiedy kładziesz się spać lub w nocy, i może trwać kilka godzin lub dłużej. Wiele osób cierpi nawet na bezsenność w wyniku zgagi, ponieważ pozycja leżąca może przyczynić się do zaostrzenia zgagi, a co za tym idzie, do zwiększenia bólu.
Zgaga jest jednym z najczęstszych objawów GORD – Gastro Oesophageal Reflux Disease. Może to brzmieć przerażająco, ale w większości przypadków GORD nie jest poważnym stanem i doświadcza go co dziesiąta osoba każdego dnia.
Co możesz zrobić, aby uniknąć zgagi?
Od czasu do czasu każdy z nas cierpi z powodu zgagi. Oto kilka pomysłów na szybką pomoc:
- Staraj się nie kłaść w ciągu trzech godzin po jedzeniu, kiedy produkcja kwasu jest na najwyższym poziomie, ponieważ w pozycji pionowej grawitacja pomaga utrzymać zawartość żołądka w miejscu, w którym się znajdują.
- Jeśli zgaga jest gorsza po wysiłku, spróbuj pić dużo wody, która pomoże w nawodnieniu i trawieniu. Najlepiej poczekać co najmniej dwie godziny po posiłku, aby uniknąć zgagi.
- Unikaj noszenia ciasnych ubrań, zwłaszcza wokół talii, które mogą naciskać na brzuch, powodując zgagę.
- Tłuste potrawy mogą wywołać zgagę, więc zamiast tego spróbuj chudego mięsa, a mniejsze posiłki mogą pomóc uniknąć objawów. Dobrym pomysłem jest unikanie kwaśnych pokarmów, takich jak grejpfrut, pomarańcze, pomidory i ocet oraz pikantne potrawy. Znanymi wyzwalaczami zgagi są także: alkohol, kofeina i napoje gazowane (zwłaszcza cola).
Kilka wskazówek dotyczących leczenia nocnej niestrawności:
- Podnoszenie głowy podczas snu może złagodzić zgagę. Ta pozycja pomaga zapobiec podnoszeniu się kwasu żołądkowego do klatki piersiowej.
- Spróbuj herbaty ziołowej – imbir, rumianek lub mniszek lekarski są najlepsze do walki ze zgagą.
- Stres może zwiększyć produkcję kwasów żołądkowych, tym samym zwiększając objawy zgagi. Spróbuj oderwać się od stresów dnia, relaksując się w nocy ciepłą kąpielą lub dobrą książką. Wyłącz wszystkie gadżety co najmniej godzinę przed snem, ponieważ badania wykazały, że ekspozycja na niebieskie światło hamuje produkcję hormonu snu melatoniny.
Zgaga –problem przyszłych mam
Zgaga należy do najczęstszych objawów ze strony przewodu pokarmowego, jakie występują u ciężarnych pacjentek. Według dostępnych danych, na chorobę refluksową przełyku cierpi od 30 do nawet 80 procent przyszłych mam. Na dolegliwości bardziej narażone są kobiety, które przed ciążą miały wysoki wskaźnik BMI lub wcześniej cierpiały na refluks żołądkowo-przełykowy. Ryzyko wzrasta także w przypadku ciąży mnogiej. Jednak same zmiany hormonalne w tym okresie – wzrost stężenia progesteronu i estrogenu – prowadzą do relaksacji dolnego zwieracza przełyku i sprzyjają cofaniu się treści pokarmowej.
Co możesz zrobić, aby leczyć zgagę, gdy jesteś w ciąży?
Zapobieganie zgadze jest najlepszym sposobem, aby sobie z nią radzić. Oto kilka przydatnych wskazówek na temat unikania zgagi:
- Jedz pięć do sześciu mniejszych posiłków w ciągu dnia, a nie trzy duże posiłki
- Poczekaj 2 do 3 godzin po jedzeniu, zanim się położysz
- Unikaj pikantnych i tłustych potraw
Jeśli cierpisz na zgagę, istnieje kilka naturalnych sposobów na złagodzenie objawów:
- Jeść jogurt lub wypić szklankę mleka
- Spróbuj łyżkę miodu w szklance ciepłego mleka
Jak unikać zgagi w ciąży?
Inne wskazówki unikania zgagi w ciąży:
- Zbyt szybkie jedzenie posiłków zwiększa prawdopodobieństwo zgagi. Jedz powoli i dobrze przeżuwaj każdy kawałek jedzenia.
- Spróbuj jeść pięć lub sześć mniejszych posiłków, a nie trzy duże, które są oddalone o kilka godzin, aby zapobiec nadmiernemu zapełnieniu żołądka i wypchnięciu go pod przeponę. Jeśli małe posiłki nie działają, spróbuj zjeść główny posiłek w porze lunchu, a wieczorny posiłek jak najwcześniej.
- Po jedzeniu staraj się pozostać w pozycji wyprostowanej, ponieważ leżenie może pozwolić na zwrot pokarmu i kwasu żołądkowego. Spanie podparte dwiema lub trzema poduszkami może również pomóc w późniejszych etapach ciąży.
- To nie jest łatwe, ale zachowanie spokoju i unikanie stresu może pomóc w utrzymaniu płynności układu trawiennego.
- Staraj się nie pić dużo płynów podczas jedzenia, ponieważ płyn rozcieńcza soki trawienne, co zmniejsza ich skuteczność.
Leki zobojętniające bez recepty mogą okazać się pomocne w łagodzeniu zgagi, ale nie należy ich przyjmować bez konsultacji z lekarzem. Niektóre leki zobojętniające zawierają wysoki poziom sodu, który może powodować gromadzenie się płynów w tkankach ciała. Niektóre zawierają także aluminium, które nie jest uważane za bezpieczne w ciąży.