Zabieg keratynowy to remedium na zniszczone włosy. Jego celem jest odbudowa struktur włosów, odżywanie i wygładzenie. Kreatyna jako naturalny budulec włosów działa na nie bardzo szybko poprawia ich kondycją oraz wygląd. Keratynowe prostowanie włosów jest również doskonałą alternatywą dla prostownicy czy sztucznych i chemicznych preparatów prostujących. Zabieg keratynowy przeznaczony jest przede wszystkim dla pań, które mają gęste, puszące się, kręcone lub zniszczone włosy, ale z jego dobrodziejstw może skorzystać każda z nas. Zobacz, na czym polega brazylijskie prostowanie włosów oraz jak działa na nie keratyna.
Czym jest keratyna?
Keratyna jest naturalnym składnikiem budowy włosów ludzkich. Produkowana jest w mieszkach włosowych. U niektórych osób może wystąpić niedobór keratyny, co wiąże się ze znacznym obniżeniem kondycji włosów. Stają się one matowe, łamliwe i wypadają. Aby uzupełnić keratynę, konieczny jest wtedy zabieg wykonywany w zakładach fryzjerskich. Pomoże on uzupełnić niedobory oraz sprawi, że włosy będą z powrotem piękne, lśniące i gładkie.
Przyczyn braku keratyny we włosach
Keratynę włosy produkują samodzielnie, nie zawsze jednak ilość wytworzonej substancji jest odpowiednia. Keratynę włosy mogą tracić z różnych przyczyn. Przede wszystkim wpływa na to codzienna pielęgnacja, która może być niewłaściwa oraz warunki atmosferyczne, na które wystawiamy włosy codziennie. Do utraty keratyny przyczynia się także promieniowanie UV oraz zabiegi koloryzacji włosów. Wszystkie te czynniki sprawiają, że keratyny jest mniej i włosy tracą swój blask. Dlatego też paniom, które narażają swoje włosy na częste zabiegi chemiczne, intensywnie wystawiały je na słońce, mróz czy wiatr polecany jest zabieg keratynowy na włosy.
Zabieg keratynowy na włosy – jak wygląda?
Zabieg keratynowy wykonywany jest za pomocą specjalnych preparatów. Zawierają one keratynę, której zadaniem jest regeneracja uszkodzonych włosów oraz antyoksydanty, wyciągi z roślin i witaminy. Rolą tych składników jest nawilżenie i odżywienie włosowym oraz wytworzenie na nich niewidzialnej bariery przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Przed nałożeniem preparatu keratynowego następuje jednak przygotowanie do zabiegu. Obejmuje ono oczyszczenie włosów szamponem otwierającym łuskę włosa. W następnym kroku we włosy na gorąco wprasowywana jest odpowiednia ilość preparatu z keratyną. Zabieg przeprowadza się za pomocą ceramicznego żelazka fryzjerskiego nastawionego na 230 stopni. Pod wpływem tak wysokiej temperatury włosy otwierają się, a składniki preparatu mają możliwość wniknąć w ich strukturę i zredukować ubytki. Po wprasowaniu zamykane są łuski włosów, a zaaplikowany preparat z keratyny trzyma się na włosach ok. 30 minut. Ostatnim etapem zabiegu keratynowego jest wysuszenie włosów suszarka o średnim nawiewie.
Aby zabieg przyniósł pożądane efekty, należy również zadbać o to, aby bezpośrednio po nim (przez 2-3 dni) nie myć włosów, nie zagniatać ich np. spinając spinką czy wiążąc w kucyk.
Zabieg keratynowy – efekty
Efektem zabiegu keratynowego są gładkie, proste, nawilżone, odżywione, lśniące i sprężyste włosy, które można prosto stylizować. Po zabiegu będą one bardziej podatne na skręty i puszenie się w wilgotnym środowisku – trzeba mieć to na uwadze przy codziennej stylizacji. Efekt keratynowego prostowania włosów powinien się utrzymać ok. 5 miesięcy. Okres, w jakim wprasowana kreatyna będzie działać na włosy, zależy od pielęgnacji, typu oraz gęstości włosów.
Zabieg keratynowy – domowa pielęgnacja po keratynowym prostowaniu włosów
Jeśli efekty zabiegu keratynowego prostowania włosów chce się otrzymać jak najdłużej, należy po zabiegu odpowiednie dbać o włosy. Zaleca się stosowanie szamponów bez soli nakładanie masek i odżywek z keratyną, ale bez silikonu oraz rezygnację z kosmetyków do stylizacji zawierających alkohol. Bezpośrednio po zabiegu należy się także powstrzymać od farbowania włosów, można natomiast obciąć włosy.
Czy keratyna jest bezpieczna dla włosów?
Przed wykonaniem zabiegu keratynowego na włosy warto sprawdzić, czy używany w salonie fryzjerskim środek wpisany jest na listę substancji dozwolonych przez Ministerstwo Zdrowia oraz posiada wydany przez Unię Europejską certyfikat. Środki nielegitymujące się nią mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia. Niebezpieczeństwo to wynika z tego, że w niektórych preparatach do keratynowego prostowania włosów znajduje się aldehyd mrówkowy, czyli silna trucizna. Powoduje ona łzawienie oczu oraz trudności z oddychaniem podczas wykonywania zabiegu, może też wydzielać nieprzyjemny zapach podczas wprasowywania.
Zdrowie i piękne włosy to marzenie każdej z nas. Niekiedy osiągniecie tego, bez zabiegów fryzjerskich jest nie możliwe. Na szczęście styliści fryzur proponują nam coraz to nowsze i skuteczniejsze metody poprawiania kondycji włosów. Jednym z takich zabiegów jest keratynowe prostowanie włosów. Pozwala ona zadbać nie tylko o zdrowie, ale i wygląd czupryny. Brazylijskie prostowanie włosów warto wykonać jednak w sprawdzonym zakładzie fryzjerskim, który używa dobrych środków z keratyną. Należy też pamiętać, aby po zabiegu nie zaniedbywać codziennej pielęgnacji.