Wybieramy materace i maty do ćwiczeń – na co zwrócić uwagę?

0
557

Chcesz wyposażyć swój klub fitness lub salę treningową w maty do ćwiczeń i materace? A może szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci efektywnie i komfortowo ćwiczyć w domu? Podpowiadamy, na jakie aspekty mat i materaców treningowych zwrócić uwagę, aby wybrać opcję, która najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Jakie wyróżniamy rodzaje mat do ćwiczeń?

Maty do ćwiczeń to absolutna podstawa, która pozwala zarówno w warunkach profesjonalnych, jak i domowych wykonywać szereg zróżnicowanych ćwiczeń – m.in. siłowych, aerobowych, rozciągających, wzmacniających itp. Stąd nie może ich zabraknąć w żadnym klubie fitness lub w pełni wyposażonej sali gimnastycznej, a osoby, które chcą ćwiczyć w domu, także powinny wyposażyć się w maty do ćwiczeń w pierwszej kolejności.

Jakie rodzaje mat do ćwiczeń wyróżniamy i kiedy najlepiej sprawdzą się poszczególne z nich?

Maty do fitnessu

Ten rodzaj mat przeznaczony jest dla osób, które chcą wykonywać ćwiczenia siłowe, elementy kalisteniki lub crossfitu. W tego rodzaju ćwiczeniach ważne są dobra amortyzacja i antypoślizgowa powierzchnia, która podnosi bezpieczeństwo. Dlatego maty fitness należą do najgrubszych mat (ich grubość dochodzi do 15mm), a także często charakteryzują się antypoślizgową powierzchnią, która poprawia stabilność. Warto zdecydować się na maty wykonane z mieszanek pianki i kauczuku, która gwarantuje wytrzymałość i brak trwałych odkształceń.

Maty do jogi

Maty do ćwiczeń jogi są zwykle cieńsze niż maty fitness (ich grubość zwykle nie przekracza 10 mm) ze względu na to, że ich zadaniem jest przede wszystkim izolowanie od podłoża. Ich wspólną cechą jest natomiast antypoślizgowość. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość, ponieważ osoby uprawiające jogę często decydują się na ćwiczenia w plenerze.

Maty puzzle

Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Maty rozkłada się na podłodze na zasadzie układania puzzli. Są bardzo wytrzymałe, świetnie amortyzują, zapobiegają poślizgowi, a w dodatku są odporne na wilgoć i bardzo łatwo się je czyści. Świetnie sprawdzają się do różnego rodzaju ćwiczeń, ale też służą jako prowizoryczny ring w klubach sportów walki czy jako podkładki pod sprzęt treningowy na siłowniach.

Jak wybrać materac gimnastyczny?

Materace gimnastyczne to sprzęt sportowy, który wykorzystuje się do podniesienia komfortu i bezpieczeństwa podczas wykonywania rozmaitych ćwiczeń. Przy wyborze materaca warto skupić się przede wszystkim na dwóch aspektach – jego twardości oraz rozmiarze.

  • Do ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci, a także do ćwiczeń do ćwiczeń rehabilitacyjnych i korekcyjnych przeznaczone są miękkie materace o grubości 10cm.
  • Do zaawansowanych ćwiczeń gimnastycznych i do treningów sportów walki lepiej wybrać twardsze materace o grubości 5cm. Gwarantują znacznie większą stabilność niż materace miękkie.

Ze względu na swoje rozmiary materace gimnastyczne mogą sprawić problem podczas przechowywania ich w domu, dlatego najczęściej korzysta się z nich w salach gimnastycznych lub klubach fitness. Najczęściej spotyka się materace o wymiarach 200x120cm, choć można znaleźć również mniejsze np. 180x60cm. Jeśli potrzebujesz materaca gimnastycznego do domu, rozważ zakup materaca składanego, który po złożeniu przyjmuje kształt walizki, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca i łatwiej jest go przechowywać. Takie oraz materace sportowe i maty do ćwiczeń znajdziesz w sklepie DBX Bushido.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here