Uroda kontra… stres. Kilka słów o wpływie adrenaliny i kortyzolu na skórę

0
850

Przewlekłe zdenerwowanie, uczucie życia pod presją i związane z nimi podwyższone poziomy hormonów stresu nie pozostają bez wpływu na kondycję naszej skóry. Jak rozpoznać zaburzenia na tym polu? I czy można sobie z nimi skutecznie poradzić?

Stres to uczucie, które w organizmie pełni ważną rolę. W kontakcie z czynnikami wywołującymi stres nasze ciało przygotowuje się na czyhające niebezpieczeństwo. Kortyzol i adrenalina, będące hormonami, których produkcja zwiększa się w kontakcie z zagrożeniem, mają działanie przeciwzapalne i uśmierzające ból; dodatkowo stymulują też poziom glukozy we krwi, zapewniając błyskawiczny przypływ energii.

Sytuacje, w której przez dłuższy czas pozostajemy pod wpływem stresujących czynników, nie są jednak korzystne dla organizmu. Przewlekły stres może mieć różnorodne skutki, z których znaczna część dotyczy naszego wyglądu. Jak zatem poznać problemy, które powodowane są właśnie przez codzienny nadmiar adrenaliny i kortyzolu?

Wpływ stresu na cerę: najpowszechniejsze symptomy problemów

Skóra twarzy to miejsce, w którym niezawodnie widać efekty przewlekłego stresu, przemęczenia i pozostawania “w ciągłej gotowości”. Te objawy mogą jednak pojawiać się na powierzchni całego ciała: m.in. na udach, brzuchu czy pośladkach, dotykając w końcu praktycznie każdego aspektu funkcjonowania organizmu. Do najpowszechniejszych problemów skórnych, które wywołuje stres, należą między innymi:

  • przesuszenie cery i zwiększona podatność na alergie – łatwo zauważalne zwłaszcza w przypadku posiadania cery suchej lub wrażliwej,
  • nadmiar sebum, skłonności do łojotoku – problem ten najczęściej dotyka posiadaczy i posiadaczki cery tłustej lub mieszanej,
  • wypryski, trądzik, krostki i inne drobne niedoskonałości,
  • osłabienie bariery ochronnej skóry – skutkuje to np. wolniejszym gojeniem ran,
  • opuchlizna twarzy – znana także pod nazwą “księżyc w pełni”, wiąże się z zatrzymywaniem wody w organizmie,
  • ziemista, poszarzała, nieprzyjemna w dotyku skóra twarzy,
  • przedwczesne starzenie się skóry twarzy – związane przede wszystkim z zaburzoną produkcją kolagenu, będącego spoiwem międzykomórkowym,
  • symptomy niewyspania – takie jak na przykład sińce i worki pod oczami, cienie czy też przebarwienia,
  • rozszerzone naczynia krwionośne – często w połączeniu z ich pękaniem,
  • rozstępy w sinawym odcieniu – pojawiają się głównie na brzuchu, udach, ramionach i pośladkach, wiążąc się ze stopniowym zmniejszaniem objętości podskórnej tkanki tłuszczowej.

Chroniczny stres: jak pomóc skórze?

Najprostszym rozwiązaniem przewlekłego stresu jest oczywiście unikanie sytuacji, które powodują w nas zdenerwowanie. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego też warto poznać sposoby, które pomogą naszej skórze wtedy, gdy jesteśmy poddani przedłużającemu się napięciu. Większość z proponowanych przez nas metod to proste zabiegi, z których można skorzystać w zaciszu domowego salonu piękności.

Relaksująca kąpiel z olejkiem eterycznym

Gorąca kąpiel to doskonałe remedium po trudnym dniu w pracy, szkole czy na uczelni. Ciepła temperatura pobudzi krążenie w każdej komórce, odpręży mięśnie i obniży ciśnienie krwi. Nadmiarowy stres dodatkowo zniwelujemy korzystając z aromatycznych olejków eterycznych, np. lawendowego, różanego lub ylang ylang.

Rozjaśniający zabieg z witaminą C

Witamina C niezmiennie pozostaje jednym z najpopularniejszych składników, jaki znajdziemy w składzie kosmetyków rozjaśniających. Preparaty, które swoje działanie opierają właśnie o tę witaminę, działają rozświetlająco, pomagając zniwelować efekt poszarzałej, ziemistej cery.

Domowa maseczka chłodząca

Twoja skóra sprawia wrażenie rozgrzanej nadmiernym stresem? Spróbuj maseczki chłodzącej – gotowej lub przygotowanej samodzielnie. Na kilka godzin przed użyciem włóż maskę do lodówki (lub nawet zamrażarki), by przynieść swojej cerze błyskawiczne ukojenie.

Nawilżanie z kwasem hialuronowym

Skuteczność kosmetyków z kwasem hialuronowym opiera się o wiązanie wody w skórze i wypełnianie zmarszczek w jej głębszych warstwach – dzięki czemu zmniejszamy skutki przedwczesnego starzenia. Nawilżające preparaty z kwasem hialuronowym dodatkowo poprawiają elastyczność i jędrność naszej cery: z tego powodu mogą stanowić solidne wsparcie wtedy, gdy na twarzy zauważymy pierwsze objawy starzenia.

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny to zabieg, który wykonuje się w gabinetach urody. Polega on na zmniejszaniu obrzęków i redukcji zmęczenia po wysiłku; drenaż może też redukować cellulit. Ten zabieg wykonuje się ręcznie u specjalisty-masażysty bądź też przy użyciu aparatu do kompresji pneumatycznej.

Autorką wpisu gościnnego jest Marysia, redaktorka internetowego magazynu NMAG.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here