Terapia IFS. Jeśli kiedykolwiek czułeś się “rozdarty w środku”, ten rodzaj autoterapii jest dla Ciebie

0
775

IFS (Internal Family Systems Therapy) to metoda psychoterapii opierająca się na dialogu… z samym sobą. Dokładnie chodzi tutaj o relacje z różnymi częściami naszej osobowości, bowiem u podstaw terapii leży założenie, że składamy się z wielu “subosobowości”, które tworzą naszą wewnętrzną rodzinę. Możemy, a nawet powinniśmy, nawiązać z nią kontakt i dialog. Jeśli część Ciebie chce zmienić pracę, a inna chce w niej pozostać, lub też czasem słyszysz w swojej wyobraźni sprzeczne głosy, sprawdź, jak autoterapia IFS pomaga w odzyskaniu harmonii.

Jak zajrzeć w swój wewnętrzny świat? Tego nauczysz się podczas kursu

Przewagą form autoterapii jest z pewnością możliwość ich samodzielnej realizacji, oczywiście przy wsparciu i pod opieką specjalisty. Tak też jest w przypadku terapii IFS, z której możesz skorzystać przechodząc specjalny kurs online. Na https://lifearchitect.pl/kursy/wprowadzenie-do-terapii-ifs/ znaleźliśmy propozycje takich rozwiązań, a dokładnie 6 – tygodniowy kurs składający się m.in. z nagrań video do odtworzenia, ćwiczeń do wykonania, czy też sesji pytań i odpowiedzi. Wszystko to poprzez systematyczną, jednak nie obciążającą w żaden sposób (wystarczy 15 – 30 minut dziennie) naukę prowadzi do nawiązania kontaktu z najważniejszymi częściami samego siebie. To od nas jedynie zależy, nad jakimi obszarami życia będziemy pracować. Z drugiej strony, metoda ma tak uniwersalny charakter, że w każdej chwili można zmienić kierunek, przestawić się na inne “tory” i pracować nad obszarem, który jest dla nas najistotniejszy.

Autoterapia IFS

Autoterapia IFS – o co w niej chodzi?

Terapia Internal Family Systems powstała 30 lat temu, za sprawą doktora Richarda Schwartza. U jej podstaw leży stwierdzenie, że każdy z nas składa się z różnych osobowości i jest to zupełnie naturalny stan, a nie jakiekolwiek zaburzenie. Istotne jednak, aby nawiązać kontakt z naszymi suboosobowościami, a następnie dojść z nimi do porozumienia. Terapia IFS dostarcza nam struktury i narzędzi, które to umożliwiają nawiązać kontakt i rozwijać relacje z różnymi częściami siebie. Wewnętrzne dialogi możemy prowadzić samodzielnie lub w towarzystwie terapeuty. Jednym ze sposobów skorzystania z terapii IFS jest uczestnictwo w dedykowanym kursie.

Jakie osobowości nas tworzą? Wewnętrzne dziecko, Leń, Optymista, Perfekcjonista, Pracoholik… Może znacznie więcej lub inaczej. Czasem przecież chcemy iść do kina, jednak nie chce nam się ruszyć z kanapy. Chcemy rozwodu, jednak pragniemy pozostać w związku. Inaczej zachowujemy się wśród przyjaciół, a zupełnie w innym sposób przebywając z rodzicami. Wewnętrzny Krytyk nieustannie “podcina nam skrzydła”, a Perfekcjonista każe sprawdzać każdy szczegół projektu kilka razy… Z pewnością jest z kim rozmawiać.

Uwolnić blokady, nawiązać kontakt z odrzuconymi niegdyś częściami osobowości

Terapia IFS koncentruje się na przywracaniu harmonii i równowagi psychicznej, ale i pozwala uleczyć rany z przeszłości. To zestaw konkretnych i praktycznych metod radzenia sobie z wewnętrznymi problemami. IFS z pewnością doskonale sprawdzi się także w kontekście rozwoju osobistego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here