Soczewki czy okulary korekcyjne – które rozwiązanie jest lepsze?

0
330

Konieczność korygowania wady wzroku jest z jednej strony irytująca, jednak z drugiej pozwala nam na normalne funkcjonowanie i często nie wymaga też aż tak dużo zachodu. Którą opcję lepiej wybrać, aby poczuć się komfortowo?

  1. Dbanie o oczy z wadą wzroku – o czym powinniśmy pamiętać?
  2. Okulary korekcyjne – największe zalety i wady
  3. Soczewki kontaktowe – największe zalety i wady
  4. Soczewki versus okulary – które rozwiązanie jest lepsze?

Dbanie o oczy z wadą wzroku – o czym powinniśmy pamiętać?

Wada wzroku to problem dość uciążliwy, jednak często nie mamy wpływu na jego pojawienie się. Możemy za to próbować swoich sił w powstrzymaniu pogłębienia się wady, a także ogólnego zadbania o nasze oczy na co dzień. W przypadku, gdy już musimy nosić okulary lub soczewki zadbajmy o to, aby posiadały one odpowiedni filtr światła niebieskiego, który chroni nas przed światłem wszechobecnych współcześnie ekranów. Dla uniknięcia zmęczenia i wrażenia piasku w oczach powinniśmy również raz na jakiś czas odrywać wzrok od monitora – szczególnie w pracy – a potem skupić go na obiekcie położonym o wiele dalej. W ten sposób ćwiczymy mięśnie i pozwalamy naszemu wzrokowi przestać skupiać się tylko na jednym punkcie. Z kolei gdy mamy problem z niedostateczną ilością mrugnięć, nawilżające krople do oczu powinniśmy mieć zawsze pod ręką.

Okulary korekcyjne – największe zalety i wady

Okulary korekcyjne to wciąż najpopularniejsza forma korekcji wzroku. Możemy nosić je zawsze i wszędzie, nie wymagają szczególnej pielęgnacji, poza regularnym czyszczeniem szkieł. Są też łatwe w użyciu i nie wymagają od nas konieczności operowania palcami w pobliżu oczu. Ich dużą zaletą jest też to, że możemy w dowolnym momencie zdjąć je z nosa i odłożyć gdziekolwiek, bez ryzyka uszkodzenia. Współczesne oprawki są bardzo lekkie, nie obciążają więc grzbietu nosa ani naszych uszu. Z drugiej strony jednak nie każdy lubi chodzić w okularach, trzeba o nich pamiętać, a także mogą stanowić spory wydatek, jeżeli mamy dużą wadę lub wybieramy dużą liczbę dodatkowych powłok czy opcję pocieniania szkieł.

Soczewki kontaktowe – największe zalety i wady

Największą zaletą, jaką posiadają soczewki kontaktowe, jest ich “niewidzialność”. O ile nie nosimy barwionej pary zmieniającej kolor naszych oczu, nie musimy martwić się że ktoś je zauważy. Dzięki temu to duże ułatwienie dla osób uważających, że nie do twarzy im w okularach. Co więcej wykorzystując soczewki możemy uprawiać sport bez rozmytej wizji, chociaż powinniśmy uważać w przypadku aktywności wykonywanych w wodzie. Soczewki mogą starczyć nam na dzień, tydzień, miesiąc lub więcej w zależności od tego, jakie wybierzemy. Minusem jest jednak konieczność noszenia ze sobą pudełeczka na nie oraz posiadania płynu do czyszczenia. Wybierając soczewki musimy też regularnie kupować nowe komplety, co na dłuższą metę może być wydatkiem większym, niż zakup okularów.

Soczewki versus okulary – które rozwiązanie jest lepsze?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby i cele. Dla niektórych noszenie okularów jest nieakceptowalne, podczas gdy inni nie wyobrażają sobie konieczności “grzebania” palcami w pobliżu oczu. Jedynym warunkiem, jaki musimy spełnić, jeżeli chcemy dobrze dbać o swój wzrok, jest dobranie odpowiedniej mocy szkieł lub soczewek, tak aby z jednej strony widzieć dobrze, ale z drugiej aby nie powodowały one u nas bólu głowy i innych niedogodności. W przypadku soczewek bardzo ważne jest również to, aby zdejmować je na noc i dbać o ich czystość, ponieważ w innym wypadku możemy nabawić się infekcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here