Jakie są objawy i skutki miażdżycy?

0
1633

U osób, które szybko się męczą, narzekają na częste bóle nóg, kłopoty z koncentracją oraz pamięcią  – zachodzi podejrzenie wystąpienia miażdży. Jest to choroba, która może wystąpić już w wieku nastoletnim i zaliczana jest to schorzeń układu krwionośnego. Miażdżyca związana jest z nieprawidłowościami zachodzącymi w naczyniach i tętnicach znajdujących się w całym organizmie. Pełnią one istotną rolę, którą jest dostarczanie krwi i składników odżywczy do poszczególnych tkanek. Z racji tego nieleczone zmiany miażdżycowe inwazyjnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Mogą być przyczyną zawału serca, udaru mózgu czy amputacji nogi. Zobacz, jakie są objawy i skutki miażdżycy.

Czym jest miażdżyca?

Miażdżyca inaczej nazywana arteriosklerozą, oznacza chorobę układu krwionośnego. Może zaczynać się już w bardzo młodym wieku. Jej objawem jest uszkodzenie ścian tętnic, a dokładnie odkładanie się na nich substancji takich jak cząsteczki tłuszczu, białka i sole wapienne. Substancje te osadzają się na ścianach tętnic, które znajdują się w całym organizmie, kurcząc się i rozszerzając, aby móc zapewnić swobodny dopływ krwi oraz doprowadzić ją i składniki odżywcze do wszystkich tkanek. Tętnice te oplatają każdy narząd w ciele człowieka.

Co trzeba wiedzieć o blaszce miażdżycowej?

Miażdżyca jest chorobą ściśle powiązaną z cholesterolem. Ten krąży we krwi każdego człowieka. W niewielkich ilościach produkowany jest przez wątrobę, jednak znaczna więcej cholesterolu do organizmu dostarczamy sami w spożywanych produktach. Należy pamiętać, że nie zawsze jest on tym złym. Właściwa ilość cholesterolu w organizmie wspomaga procesy trawienne, ułatwia produkcję oraz przyswajanie witaminy D, a także odpowiada za wydzielanie się hormonów, głównie tych płciowych.

W krwi człowieka można jednak znaleźć nie tylko ten dobry cholesterol, ale i ten zły. Do takiego zalicza się ten LDL, czyli ten o niskiej gęstości. Odkłada się on w ścianach tętnic w postaci blaszki miażdżycowej, czyli złogów. Powoduje on zwężenie i usztywnienie naczyń, co prowadzi do występowania miażdżycy. Blaszki miażdżycowe najczęściej odłamują tętnice wieńcowe serca oraz szyi zaopatrujące w krew mózg. Bardzo często miażdżyca atakuje również tętnice doprowadzające krew do nóg.

Jakie są objawy miażdżycy?

Pierwszym, ale nie widocznym objawem miażdżycy jest wzrost  cholesterolu we krwi. Objaw ten można jednak wykryć tylko dzięki badaniom. Podwyższony poziom cholesterolu zazwyczaj przez bardzo długi czas nie daje żadnych objawów, dopiero gdy jego ilość jest bardzo duża, pojawiają się pierwsze dostrzegalne objawy. W takich sytuacjach najczęściej tętnice zwężone są już co najmniej o połowę.

Do podstawowych objawów miażdżycy zalicza się: szybkie zmęczenie nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, żółte zgrubienia widoczne na skórze, które są odkładającymi się złogami cholesterolowymi. Zgrubienia te zazwyczaj pojawiają się w okolicach powiek, na zgięciu łokcia, pod piersiami oraz w ścięgnach nadgarstków i Achillesa.

Jak diagnozuje się miażdżycę?

Diagnoza miażdżycy nie jest prosta. Co do zasady nie istnieje jedno uniwersalne badanie pozwalające wykryć tę chorobę. W przypadku dużego zaawansowania miażdżycy i grubych złogów można zobaczy je podczas badania USG. Wtedy to badanie to pokazuje poszerzenia oraz pogrubienia ścian naczyń. Miażdżycę pomaga także wykryć USG z przystawkę, dzięki czemu można ocenić zaburzenia przepływu krwi przez naczynia. Kolejne badania diagnozujące miażdżycę to tomografia komputerowa oraz kornografia, badania cholesterolu we krwi oraz stężenia trójglicerydów.

Jak leczy się miażdżycę?

Leczenie miażdżycy polega na obniżaniu cholesterolu we krwi. W tym celu na początek stosuje się środki farmaceutyczne takie jak fibraty i statyny. Pozwalają one na zmniejszeniu zmian miażdżycowych i spowolnienie ich powstawania, a w niektórych przypadkach nawet na ich całkowity zanik. W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne nie pomaga, lekarz może zlecić wykonanie zabiegów na miażdżycę takich jak:

  • balonikowanie – jest to zabieg polegający na wprowadzeniu cewnika do tętnicy; cewnik wyposażony jest w specjalny balonik, który po dotarciu do tętnicy kurczy blaszki miażdżycowe; okruchy złogów wyciąga się na zewnątrz za pomocą cewnika, dzięki temu wcześniej zatkana tętnica się rozszerza;
  • stent – zabieg ten przeciwdziała zarastaniu tętnicy blaszką miażdżycową; polega on na wprowadzeniu do tętnic stentów, czyli krótkiej rurki wykonanej z cienkiej siateczki;
  • by-passy – jest to zabieg pomostowania, który polega na pobraniu fragmenty zdrowej żyły i wszyciu jednym końcem powyżej, a drugim powyżej przeszkody, jaką wytworzyła blaszka miażdżycowa; po zabiegu krew przepływa drożnym by-passem; operacja ta wykonywana jest u pacjentów, u których innymi sposobami nie udało się udrożnić tętnic.

Skutki miażdżycy

Miażdżyca prowadzi do zwężenia się tętnicy i utrudnia przepływ krwi. Przez to osoby cierpiące na to schorzenie bardzo często mają problemy z sercem, które przyspiesza pracę i przepuszcza krew szybciej. W praktyce oznacza to dla niego nadmierny wysiłek, prowadzący do nadmiernego rozrostu i zwiększonych potrzeb. Potrzebom tym nie są w stanie sprostać niedrożne tętnice i w wyniku tego dochodzi do niedotlenienia serca. Powoduje to bóle w klatce piersiowej.

Skutkiem zaawansowanej miażdżycy jest natomiast pękanie wewnętrznych ścian naczynia, które następuje przez podwyższone ciśnienie. W miejscu sklejenia naczyń powstaje skrzep, który łatwo może się oderwać i powędrować wraz z krwią do mózgu, serca lub płuc. Wywołuje to kolejno wylew, zawał lub zator płucny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here