Rowerki stacjonarne – jaki trening można na nich wykonywać?

0
1620

Zastanawiasz się, jaka forma aktywności fizycznej zapewni Ci doskonałą kondycję i pozwoli zrzucić zbędne kilogramy? Być może zainteresują Cię rowerki stacjonarne – trening na nich jest nie tylko efektywny, ale również bardzo przyjemny. A w dodatku możesz wykonywać go w domowym zaciszu. Nie musisz dojeżdżać na siłownię, czekać aż sprzęt się zwolni. Wystarczy, że w wolnej chwili przebierzesz się w wygodny strój, usiądziesz i po prostu… zaczniesz pedałować. Przekonaj się, jakie korzyści ma ten rodzaj aktywności i sprawdź, jaki rodzaj treningu możesz przeprowadzić na rowerku stacjonarnym.

Rowerki stacjonarne – dlaczego warto?

Domowe rowerki stacjonarne pozwalają na uprawianie aktywności fizycznej przez cały rok, niezależnie od pogody, jaka panuje za oknem. Wbrew pozorom, wcale nie wymagają dużo przestrzeni – wystarczy, że wygospodarujesz w swoim mieszkaniu około 2m2. Tyle wystarczy, aby móc komfortowo ćwiczyć.

Zwolennicy treningu na rowerkach stacjonarnych podkreślają, że urządzenia te pozwalają w pełni kontrolować intensywność treningu, wysokość tętna, prędkość jazdy. W przypadku jazdy na tradycyjnym rowerze często jest to niemożliwe – trasy są niejednorodne, a monitorowanie tętna i jednoczesne obserwowanie otoczenia może być trudne.

Jazda w domowym zaciszu, kiedy możliwe jest odcięcie się od zewnętrznych bodźców, sprzyja wyciszeniu i relaksowi. Oczywiście z czasem taki trening może okazać się nieco monotonny, jednak łatwo można temu zaradzić. Wystarczy nowa, energetyzująca muzyka, ulubiony serial czy interesujący film.

Trening aerobowy na rowerku stacjonarnym

Twoim celem jest poprawa wydolności i ogólnej kondycji organizmu? Postaw na trening aerobowy na rowerku stacjonarnym!

Trening poprawiający wydolność powinien trwać minimum 30-40 minut i mieć średnią intensywność. W czasie jego trwania Twoje tętno powinno wynosić około ¾ wartości maksymalnej. Taki wysiłek pozwala zwykle na utrzymanie rozmowy. Jeżeli podczas pierwszych treningów nie możesz złapać tchu, a Twoje tętno szaleje, zwolnij! Kiedy Twoja kondycja zacznie się poprawiać, będziesz mógł nieco zwiększyć intensywność ćwiczeń.

Interwały na rowerku stacjonarnym

Trening interwałowy doskonale sprawdzi się, jeżeli Twoim celem jest utrata zbędnych kilogramów i wysmuklenie sylwetki. Polega on na naprzemiennych ćwiczeniach o zróżnicowanej intensywności, pomiędzy którymi wykonuje się krótkie przerwy.

Klasyczny trening interwałowy trwa około 30 minut. Początkowo może obejmować 5 sekund intensywnego pedałowania i 25 sekund odpoczynku (wolnej jazdy). Wraz ze wzrostem kondycji interwały te można wydłużać, np. do 15 sekund intensywnego wysiłku i 45 sekund odpoczynku.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj treningu się zdecydujesz, pamiętaj o rozgrzewce. Zanim wsiądziesz na rowerek stacjonarny, rozgrzej swoje mięśnie. Pozwoli Ci to zmniejszyć ryzyko kontuzji i zapewni lepsze rezultaty treningów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here