Jak powstają kamienie w woreczku żółciowym – przyczyny, objawy i leczenie kamicy woreczka żółciowego

0
5055

Kamienie w woreczku żółciowym inaczej nazywane kamicą żółciową są dość powszechną dolegliwością. Należy też przyznać, że jest to choroba uciążliwa. U niektórych osób może przebiegać bezobjawowo, jednak zazwyczaj jej symptomami są bóle nadbrzusza, zgaga, nudności i wymioty. Kamienie w woreczku żółciowym można leczyć farmakologicznie lub operacyjnie. Bardzo często wybór drogi leczenia jest uzależniony od decyzji pacjenta. Zobacz, jak powstają kamienie w woreczku żółciowym, jakie są ich przyczyny i objawy oraz jaką metodę ich leczenia najlepiej jest wybrać.

Czym jest pęcherzyk żółciowy?

Przy kamicy żółciowej mamy do czynienia z kamieniami, które zlokalizowane są w woreczku żółciowym. Pęcherzyk żółciowy jest natomiast magazynem żółci, która wytwarzana jest w wątrobie. Żółć ta jest niezbędna do metabolizowania tłuszczów i w czasie procesu trawiennego na bieżąco transportowana drogami żółciowymi do dwunastnicy.

Czym są kamienie żółciowe?

Kamienie żółciowe są kryształkami cholesterolu i soli żółciowych, które zbijają się w grudki. Do ich wytrącania dochodzi w pęcherzyku żółciowym. Najczęściej kamienie żółciowe mają skład mieszany, ale czasem lekarze wykrywają te o składzie jednorodnym. Przyczyny powstawania kamieni żółciowych są nieznane, dlatego też zamiast o genezie ich powstawania częściej mówi się o grupach ryzyka. W tych znajdują się mężczyźni, kobiety, które rodziły i zażywały lub zażywają środki antykoncepcyjne lub stosują inną formę terapii hormonalnej. Z kamieniami żółciowymi często borykają się też osoby otyłe, z cukrzycą oraz stosujące restrykcyjne diety np. odchudzające czy oczyszczające organizm. Zauważone zostało również, że kamienie żółciowe częściej występują u osób powyżej 70 roku życia. Warto również wspomnieć, że schorzenie to wykazuje skłonność do dziedziczenia.

Jakie są objawy kamieni w woreczku żółciowym?

Kamienie w woreczku żółciowym u bardzo wielu osób nie dają żadnych objawów i zostają zdiagnozowane dopiero przy wykonywaniu USG brzucha. Bardzo często też kamienie dają delikatne objawy, które  nie wpływają na codziennie funkcjonowanie. Do takich zalicza się uczucie pełności, gniecenie w nadbrzuszu lub w okolicy prawego podżebrza, wzdęcia i odbijanie. Objawy te zazwyczaj pojawiają się po jedzeniu, głównie po spożyciu ciężkostrawnych potraw i bardzo szybko mijają samoistnie. Z racji tego, że są one nie uciążliwe, wiele osób je bagatelizuje i udaje się do lekarza, dopiero gdy objawy kamicy żółciowej są o wiele bardziej dotkliwe. Z takimi mamy do czynienia, kiedy to kamień czasowo blokuje ujście do przewodu pęcherzyka. W praktyce oznacza to zakłócenia odpływu żółci, co powoduje kolki wątrobowe.

Czym jest kolka wątrobowa?

Kolka wątrobowa jest silnym bólem, który zlokalizowany jest w nadbrzuszu pod prawym łukiem żebrowym. Ból bardzo często promieniuje aż do pleców, prawej łopatki, barku, szyi oraz obojczyków. Dolegliwości wiążą się z wymiotami i nudnościami. Kolka wątrobowa trwa od 10 minut do 3 godzin. Do jej ataku najczęściej dochodzi po zjedzeniu pokarmu, którego organizm nie może przyswoić, nie jest to jednak regułą. W przypadku wystąpienia ataku kolki wątrobowej należy natychmiast udać się do lekarza. Gdy napady bólu są długotrwałe, mogą oznaczać ostry stan zapalny pęcherzyka. W tym wypadku oprócz bólu występują wzdęcia, dreszcze i gorączka. Stan zapalny oznacza, że w woreczku żółciowym gromadzi się płyn, a sam pęcherzyk powiększa się, jest napięty i twardy. W wyniku zachodzących w organizmie procesów w woreczku żółciowym może wykształcić się ropniak, który będzie prowadził do zapalenia dróg żółciowych, trzustki lub otrzewnej.

Diagnostyka kamieni w woreczku żółciowym

Aby stwierdzić kamienie w woreczku żółciowym konieczne jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego oraz USG jamy brzusznej. Pozwala ono ocenić wielkość pęcherzyka żółciowego oraz grubość jego ścian. USG pokazuje także, gdzie dokładnie znajdują się kamienie oraz jaka jest ich wielkość. Ważnymi badanymi są również próby wątrobowe. Przy kamicy o standardowym przebiegu pozostają one w normie, jednak gdy występuje zapalenia pęcherzyka lub dróg żółciowych wyniki wskazują m.in. zwiększoną ilość leukocytów we krwi. W niektórych przypadkach do zlokalizowania kamieni żółciowych wykorzystuje się tomografię komputerową.

Jak leczy się kamienie w woreczku żółciowym?

Wybór metody leczenia kamieni żółciowych zależy od ich położenia oraz objawów, jakie dają. W przypadku, gdy kolka wątrobowa występuje rzadko, a atak bólu trwa kilka minut, można leczyć się środkami dostępnymi bez recepty. Mają one działanie rozkurczające, żółciopędne oraz przeciwzapalne. Pomocne są też domowe sposoby na kamienie żółciowe takie jak napar z dziurawca czy mięty. Warto również przejść na dietę niskotłuszczową.

 

Jeśli pęcherzyk żółciowy wywołuje znaczny ból i jest on częsty, konieczna jest interwencja lekarska. Operacje trzeba też wykonać, gdy wstępuje wodniak lub ropniak woreczka. Operacja woreczka żółciowego to tak, która w większości przypadków wykonuje się metodą laparoskopową. Polega ona  na wykonaniu kilku niewielkich nacięć skóry na brzuchu. W dniu operacji można już chodzić, a dzień później opuścić szpital. Szwy zdejmuje się po 10 dniach. Operacja tradycyjna wiąże się z o wiele większym obciążeniem. Wymaga pozostawania przez dłuższy okres w szpitalu oraz ok. 4 tygodniowej rekonwalescencji. Jest ona jednak jedynym wyjściem w przypadku ostrego zapalenia pęcherzyka lub, gdy wstępują pooperacyjne zrosty.

[Głosów:12    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here