Kolka u noworodka – przyczyny i sposoby zapobiegania

0
2112

Kolka jest częstą dolegliwością maluchów. Zazwyczaj dotyka noworodki między 3 tygodniem a 5 miesiącem życia. Jej pojawianie się dziecka wywołuje płacz, które szczególnie u młodych rodziców powoduje strach i panikę. Gdy dziecko po południu lub wieczorem zaczyna płakać i podkurczać nóżki zaczynają oni szukać skutecznego sposobu na kolkę u noworodka. Może się jednak zdarzyć, że zanim się go znajdzie dolegliwość minie sama. Atak kolki u noworodka ustępuje tak szybko, jak się pojawia, a po nim dziecko zapada w spoiny sen. Trzeba jednak zaznaczyć, że w niektórych przypadkach kolki u niemowlaka przebiegają bardziej intensywnie i wywołują wiele bólu oraz są przyczyną nieprzespanych nocy. Zobacz, jakie są przyczyn i sposoby zabieganie kolce u noworodków.

Czym jest kolka u noworodka?

Kolka u noworodka jest niespodziewanym skurczem jelit. Ataki zazwyczaj pojawiają się po południu i wieczorem, po karmieniu. Pojawienie się dolegliwości bólowych jest nagle. Mogą one również bardzo szybko zniknąć samoistnie. Kolka nie wpływa negatywnie na zdrowie i rozwój dziecka.

Jakie są przyczyny kolki u noworodków?

Przyczyny kolki u noworodków dokładnie nie ustalono. Lekarze podejrzewają, że dolegliwości bólowe wywoływane są przez niedojrzały przewód pokarmowy. Oznacza to, że wielkim wyzwaniami jest dla niego przyjęcie mleka matki, a jeszcze większym pokarmów sztucznych. Wielu lekarzy stoi też na stanowisku, że przyczyn kolki należy upatrywać w alergiach na białko mleka krowiego, które jest jednym z elementów diety matki karmiącej. Jako genezę kolki wskazuje się także:

  • niedobór laktazy, który wiążę się z problemami z trawieniem przez dziecko cukru mlecznego (jest on składnikiem i mleka matki i mleka modyfikowanego),
  • powietrze, które maluch łyka w czasie ssania piesi – powietrze te tworzą pęcherzyki, które w rozwijającym się przewodzie pokarmowym mogą wywoływać wzdęcia i skurcze jelitowe,
  • zmęczenie i senność noworodka;
  • nadmierną ilość bodźców, z którą spotyka się dziecka w ciągu dnia;
  • stres, wyczerpanie i podenerwowanie opiekuna, które wyczuwalne jest przez dziecko.

Jak rozpoznać kolkę?

Kolkę u noworodka rozpoznać można bardzo łatwo. Ataki pojawiają się zazwyczaj o tej samej porze, najczęściej wieczorem po karmieniu. W ich trakcie dziecko pręży się, podkurcza nóżki, a jego brzuch jest bardzo twardy. Atakom towarzyszy płacz, który jednak wyraźnie różni się od tego wywołanego przez głód czy zmęczenie.

Sposoby na kolkę u niemowląt

Sposobów na kolkę u noworodka jest bardzo dużo. Nie wszystkie jednak działają na każde dziecko. Należy więc w autopsji sprawdzić, która metoda na kolkę będzie odpowiednia dla twojego malucha. Na pewno dziecko warto uspokoić i wyciszyć. W tym celu dobrze jest je przytulać, kołysać i nosić w ramionach. Nie można przy tym się stresować czy krzyczeć. Maluch wyczuje negatywne emocje i będzie jeszcze bardziej zdenerwowany i niespokojny. Po opanowaniu emocji można przystąpić do niwelowania objawów kolki. Wypróbuj poniższe sposoby:

  • Połóż dziecko na brzuchu i delikatnie masuj mu plecki, dzięki temu naciśniesz jego brzuszek, co spowoduje usprawnienie pracy jelit i wydalanie gazów; podobnie działa przyciągnie podniesionych kolan do brzuszka, gdy dziecko leży na pleckach;
  • Zrób maluchowi masaż brzucha, wykonując wolne i okrężne ruchu zgodne z kierunkiem zegara; po kilku minutach masażu zacznij wykonywać lewą dłonią koła, a prawą półkola – ruchy te należy wykonywać do środka brzuszka;
  • Zastosuj na brzuch ciepłe okłady np. z rozgrzanej żelazkiem pieluszki lub opatrunku, który można kupić w aptece; należy pamiętać, aby okłady nie były zbyt gorące;
  • Włóż malucha do ciepłej wody, rozluźnione mięśnie i relaksuje dziecko;
  • Skorzystaj z leków na kolkę, które można kupić w aptece bez recepty; są to preparaty ułatwiające przemianę materii i przyspieszają usuwanie gazów; wyprodukowane są na bazie kopru; jeśli wolisz postawić na naturalne metody, podawaj dziecku do picia herbatkę z kopru włoskiego lub granulowane herbatki na poprawę trawienia; pamiętaj, że podawanie leków na kolki powinno się skonsultować z lekarzem.

Jak zapobiegać kolce u niemowląt?

Aby nie narażać dziecka na niepotrzebny ból, warto nie leczyć, ale zapobiegać kolką u niemowlaka. W tym celu można wdrożyć prostą, acz skuteczną profilaktykę. Mówi ona, aby zachować ustalony rytm dnia oraz spokój i matki i dziecka. Noworodkowi należy również ograniczyć ilość bodźców takich jak nadmierne światło czy zbyt dużo dźwięków, a także wyeliminować czynniki zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia kolki. Takim jest na zassane powietrze podczas karmienia. Najprostszą metodą na ich pozbycie się jest odbeknięcie lub nieprzerywanie karmienia. Przy kamieniu należy też uważać na pozycję, w jakiej się układa dziecko. Najlepiej jest, aby leżało ono pionowa lub w pozycji uniesionej, pozwoli to na mniejsze zasysanie powietrze.

W unikaniu kolek u niemowlaka pomoże także wyeliminowanie z diety matki potraw, które sprzyjają atakom kolki u dzieci. Za takie produkty powszechnie uważa się kalafior lub kapustę, jednak obserwuj uważnie swoje dziecko, ponieważ negatywnie na nie mogą wpływać inne produkty.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here