Jakie funkcje pełni prostata?

0
1219

Prostata to narząd występujący wyłącznie u mężczyzn i będący częścią układu moczowo-płciowego. Kształtem i wielkością przypomina orzecha włoskiego. Odgrywa ważną rolę w życiu płciowym mężczyzn. Na co dzień jest niewyczuwalna, często dokucza po 50. roku życia, kiedy zwiększy swoją objętość.

Budowa prostaty

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, znajduje się pod pęcherzem moczowym. Składa się z dwóch płatów połączonych węziną. Jest otoczona torebką z mięśni gładkich, które kurczą się podczas ejakulacji. Gruczoł korkowy produkuje płyn mający białawe zabawienie, który pełni funkcję odżywcze dla plemników opuszczających męski układ rozrodczy. Jest on transportowany poprzez przewodziki znajdujące się wewnątrz gruczołu uchodzące do cewki moczowej i stanowi ważną składową wpływającą na jakość nasienia. Wydzielina stanowi około 20% nasienia i zawiera węglowodany, białka, cynk, immunoglobuliny oraz różne enzymy. Wydzielina prostaty jest niezbędna do zapłodnienia, a problemy z jej funkcjonowaniem mogą mieć wpływ na płodność.

Choroby prostaty

Najczęstszą chorobą prostaty jest rozrost, który dotyka prawie połowę mężczyzn po 50. roku życia. Objawy tego schorzenia wynikają z ucisku cewki moczowej przez przerośnięty gruczoł. Są to:

  • trudności z oddawaniem moczu,
  • parcia naglące,
  • nykturia,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.

Przy łagodnych dolegliwościach można sięgnąć po lek bez recepty, taki jak Prostamol Uno.

Innymi chorobami prostaty są: zapalenie prostaty (ostre lub przewlekłe) oraz nowotwór złośliwy.

Objawy zapalenia gruczołu krokowego to:

  • ból moszny,
  • ból w okolicy spojenia łonowego,
  • osłabienie strumienia moczu,
  • objawy dysuryczne.

Dodatkowo towarzyszy im gorączka. Przyczyną zapalenia gruczołu krokowego są bakterie, podobne do tych wywołujących zapalenie pęcherza lub cewki moczowej. Atakują narząd, powodując jego powiększenie, stąd objawy podobne do przerostu prostaty. Leczenie obejmuje antybiotykoterapię oraz stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Możliwe jest także przewlekłe zapalenie, kiedy dolegliwości utrzymują się ponad 3 miesiące i nie zawsze musi towarzyszyć mu infekcja bakteryjna.

Podobne do rozrostu gruczołu krokowego oraz zapalenia gruczołu krokowego objawy daje złośliwy nowotwór prostaty. Tutaj rozrost wynika z szybkiego namnażania się zmutowanych komórek. W zaawansowanym stopniu nowotwór może naciekać okoliczne tkanki i w miarę postępu choroby przedostawać się drogą naczyń krwionośnych i limfatycznych do narządów odległych tworząc przerzuty. Czynnikami ryzyka wystąpienia raka prostaty są: wiek (im starszy mężczyzna, tym większe prawdopodobieństwo jego wystąpienia) oraz nowotwór prostaty w rodzinie. Ważne jest, aby w przypadku jakichkolwiek dolegliwości ze strony gruczołu krokowego udać się na wizytę do lekarza, który za pomocą dodatkowych badań ustali rozpoznanie i wdroży odpowiednie leczenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here