Jak wybrać odpowiednią odżywkę białkową?

0
595

Jednym z produktów często stosowanych przez sportowców są odżywki białkowe. Służą one do wzbogacenia codziennej diety w białko, które jest podstawowym budulcem mięśni. W połączeniu z odpowiednim treningiem przyczynia się do szybszego przyrostu masy mięśniowej.

Aktualnie rynek odżywek i suplementów diety ma do zaoferowania wiele różnego rodzaju produktów, przez co dobranie odpowiedniego preparatu to wcale nie takie proste zadanie. Z tego względu przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, takich jak pora stosowania czy skład. Ze względu na duży wybór smaków, z pewnością znajdziesz ciekawą propozycję dla siebie. Jeśli pragniesz zaopatrzyć w wysokiej klasy preparaty, możesz sprawdzić odżywki białkowe na BCAA.pl.

Dlaczego warto stosować odżywkę białkową?

Głównym zadaniem odżywki białkowej jest uzupełnienie niedoborów białka, które często występują u sportowców i osób aktywnych fizycznie, szczególnie po kilku minutach od zakończenia treningu. Jak się okazuje, zapotrzebowanie na ten składnik wraz z wysokim poziomem aktywności wzrasta nawet do 2-4 gram na kilogram masy ciała. Choć oczywiście można przyjąć białko wraz z produktami spożywczymi, to warto pamiętać, że często zawierają one również węglowodany czy tłuszcze. Spożywanie ich w nadmiarze może zaś prowadzić do zwiększenia tkanki tłuszczowej.

Odżywki białkowe stanowią świetne uzupełnienie posiłków ubogich w proteiny, jednak należy pamiętać, że w żadnym przypadku nie powinny być ich całkowitym zamiennikiem. W sporcie wykorzystywane są głównie do nasycenia struktur białkowych w tkance mięśniowej, co prowadzi do jej wzrostu. Stosowanie skoncentrowanego białka to szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób pragnących skutecznie budować swoje mięśnie. Duże znaczenie ma jednak dobranie odpowiednich suplementów i regularne spożycie według zaleceń producenta.

Na co zwrócić uwagę wybierając odżywkę białkową?

Obecnie na rynku znajduje się mnóstwo różnego rodzaju odżywek białkowych, przez co wybór nie należy do najłatwiejszych. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, warto kierować się kilkoma ważnymi kwestiami. Jedną z nich z pewnością jest przyswajalność. Dla osób pragnących budować masę mięśniową najlepiej sprawdzi się kazeina lub odżywki białkowe z serwatką i kazeiną. Z kolei podczas okresu redukcyjnego najlepiej nada się białko serwatkowe, które szybko się wchłania i pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej.

Kolejnym kryterium, którym warto kierować się przy wyborze odżywki białkowej, jest zawartość aminokwasów. Aby była wartościowa, powinna zawierać składniki, takie jak lizyna, metionina, walina, izoleucyna, treonina i inne, ponieważ są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Duże znaczenie ma również, aby wybrany preparat nie zawierał genetycznie zmodyfikowanych elementów w składzie. Według licznych badań mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Dla osób początkujących świetnie sprawdzą się proste odżywki białkowe, a dla profesjonalistów polecane są złożone produkty z kompleksem witamin i kreatyny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here