Jak wybrać dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne?

0
397

Kolejki do specjalistów czy drogie badania diagnostyczne to tylko niektóre trudności, które napotykamy, korzystając z państwowej ochrony zdrowia. Rozwiązaniem większości z nich jest prywatne ubezpieczenie medyczne. Jak je wykupić? Na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert?

Ubezpieczenie prywatne a NFZ

Choć dodatkowe polisy medyczne dają wiele możliwości, to nie zwalniają z obowiązku opłacania składki zdrowotnej. Dzięki temu mamy jednak dostęp do usług, których nie obejmuje ubezpieczenie dodatkowe. Opłacając składkę zdrowotną, możemy m.in. kupować refundowane leki, korzystać ze zwolnień lekarskich, leczenia operacyjnego czy onkologicznego. Problemem jest jednak wydolność systemu, który każe nam, pacjentom, czekać w wielomiesięcznych kolejkach na wizytę u specjalisty lub inwestować swoje środki w prywatne wizyty. Możemy na tym oszczędzić – właśnie dzięki ubezpieczeniu prywatnemu.

Gdzie możemy wykupić ubezpieczenie medyczne?

Na rynku usług medycznych funkcjonują dwie grupy podmiotów, które oferują dodatkowe ubezpieczenie. Pierwszą z nich są firmy medyczne, wyspecjalizowane w tego typu produktach (np. Lux Med, Medicover itp.), które proponują przedsiębiorstwom lub osobom prywatnym adekwatne pakiety. Drugą grupą są towarzystwa ubezpieczeniowe, które poza polisą na życie oferują podobne pakiety medyczne. Bez względu na to, jaką firmę wybierzemy, umowę podpisujemy na 12 miesięcy. Możemy ją opłacać zarówno miesięcznie, jak i kwartalnie czy z góry za cały rok. Wysokość miesięcznej składki w najmniejszych pakietach zaczyna się do kilkudziesięciu złotych. Najdroższe rozwiązania to koszt powyżej 100 zł. Warto je jednak rozważyć, zwłaszcza jeśli planujemy naprawdę zadbać o swoje zdrowie, a także włączyć do ubezpieczenia członków rodziny.

Jak wybrać ubezpieczenie medyczne?

To, jaką firmę wybierzemy, jest istotne w mniejszym stopniu. Ważniejsze są inne aspekty ubezpieczenia. Na co musimy zwrócić uwagę?

  • zakres pakietu. Tańsze oferty mogą nie obejmować np. wizyt u specjalisty, na którym nam szczególnie zależy lub mieć miesięczny limit badań, które chcemy przeprowadzić. Z drugiej strony najwyższe pakiety mogą obejmować takie usługi, z których raczej nie skorzystamy,
  • ile osób możemy włączyć do ubezpieczenia i jak to wpływa na jego cenę. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą objąć ochroną np. całą rodzinę,
  • mapę i dostępność specjalistów i punktów diagnostycznych. Ich dostępność w danej firmie to kluczowy czynnik – warto sprawdzić, jakich lekarzy będziemy mieli dostępnych na Bemowie i w najbliższej okolicy,
  • okresy karencji. Inaczej mówiąc, jest to czas, przez który ubezpieczenie nie będzie obowiązywało. Dotyczy to bardzo konkretnych przypadków, np. ciąży do 8 miesięcy od zawarcia umowy czy leczenie onkologicznego do miesiąca od zawarcia umowy. W tym okresie musimy skorzystać albo z państwowej ochrony zdrowia, albo sięgnąć do własnej kieszeni.

Chcesz chronić swoje zdrowie oraz swoich najbliższych? W Eurofinance na Bemowie czekamy właśnie na Ciebie! Pomożemy Ci wybrać spośród gąszczu ofert firm medycznych i ubezpieczeniowych. Z nami zadbasz o swoje finanse i wykorzystasz możliwości, jakie daje prywatne ubezpieczenie medyczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here