Gotować samemu czy korzystać z cateringów dietetycznych?

0
2711

Cateringi dietetyczne, czy też, jak kto woli, diety pudełkowe są coraz bardziej popularne.

Najpierw można było usłyszeć o nich tylko z ust warszawskich celebrytów, wydawały się czymś zupełnie odrealnionym, luksusowym, ale teraz, coraz częściej można zauważyć, że korzystają z nich też „zwykli ludzie” i to nie tylko w stolicy i dużych miastach, ale także w bardziej prowincjonalnych miejscowościach.

Wciąż jednak wiele osób uważa, że   to fanaberia dla bogaczy i zwykłe szastanie pieniędzmi, bo przecież, według nich, najbardziej ekonomiczne jest gotowanie w domu. Ale czy to prawda? Czy biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, przygotowywanie posiłków w domu jest naprawdę dużo tańsze niż catering dietetyczny?

Dieta pudełkowa – co to właściwie jest?

Zanim przejdziemy do konkretnych wyliczeń, kilka słów wstępu o tym, czym właściwie pudełkowa dieta jest. Otóż najprościej rzecz ujmując, to usługa, którą można zamówić w wybranej firmie cateringowej lub restauracji (a uwierzcie, w ostatnich latach firm świadczących taką usługę powstało naprawdę wiele i to w całej Polsce).

Polega ona na tym, że codziennie pod nasze drzwi, kurier dostarcza jedzenie, które przeznaczone jest dla nas na dany dzień. Wszystko poporcjowane i zapakowane w ładne pudełka. Gotowe do jedzenia. Posiłki komponowane są przez dietetyków, obejmują tyle porcji dziennie, ile wybierzemy. Wszystko według naszych preferencji.

Dieta bezglutenowa, wegańska, proteinowa, a może odchudzająca… można rzec – do wyboru, do koloru. Inne wymagania żywieniowe ma przecież karmiąca mama, inne sportowiec przygotowujący się do zawodów, inne ktoś, kto pragnie przybrać na wadze, a jeszcze inny plan żywieniowy pomoże komuś radykalnie zmniejszyć masę ciała. Wszystkie te kryteria brane są pod uwagę podczas zamawiania i ustalania najlepszej opcji cateringu pudełkowego dla każdego indywidualnego klienta. Brzmi kusząco, prawda?

Czy to w ogóle się opłaca? 

Porównując oferty różnych firm działających w Polsce, dość szybko można się zorientować, że miesięczny koszt korzystania z dietetycznego cateringu to średnio od 1000 do 2000 złotych. Wydaje się to być naprawdę dużą kwotą, i owszem, nie są to małe pieniądze… ale taka rozbieżność cen oznacza też, że masz wybór. Nie trzeba przecież od razu porywać się na najdroższą opcję.

No dobrze, ale by naprawdę rzetelnie ocenić to, czy dieta pudełkowa się opłaca, porównajmy jej ceny z „normalnymi” wydatkami. Warto naprawdę dobrze się zastanowić ile miesięcznie pieniędzy wydajemy na jedzenie. Na zakupy, które mamy w lodówce, na przekąski, które kupujemy czasem „w przelocie” na mieście, na wyjścia do restauracji, na zamawiane czasem jedzenie z dowozem do domu. Do uzyskanej kwoty trzeba dodać także pieniądze za benzynę, którą zużywamy na dojazd do sklepu. Nie zapomnij podsumować rachunków za gaz, wodę i prąd, w końcu duża część tych kwot pochodzi właśnie z codziennego gotowania, a także zmywania. A to jeszcze nie wszystko.

Czasu nie da się przecenić.

Może hasło „czas to pieniądz” jest wyświechtane i zdaje się zbyt oczywiste w tym momencie, ale jeśli nadal zastanawiasz się, czy dieta pudełkowa się opłaca, pomyśl o tym ile czasu dziennie poświęcasz na wymyślanie potraw, robienie zakupów, szukanie miejsca parkingowego pod sklepem, stanie w kolejkach, gotowaniu i zmywaniu. Ile warte są te pozornie nieważne chwile, które przeciekają nam przez palce? Są bezcenne. 

Oprócz oszczędności czasu, zadowoleni klienci cateringów pudełkowych doceniają fakt, że z perspektywy czasu, ich budżet domowy wcale nie ucierpiał, a wręcz się podreperował! Duży wpływ na to ma fakt, że nie chodzą do sklepów na zakupy i nie kupują przez to wielu produktów, których tak naprawdę wcale nie potrzebowali. Któż z nas nie zna sytuacji, kiedy wychodzi tylko po przysłowiową pietruszkę, a wychodzi z wózkiem pełnym produktów, a portfelem szczuplejszym o dobre kilkadziesiąt złotych… 

Catering dietetyczny, czy to dla mnie? 

Sama nazwa „dietetyczny” wskazuje na jeszcze jedną ważną kwestię. Ustalone przez dietetyka menu, posiłki zjadane regularnie, odpowiednie proporcje między ich składnikami odżywczymi… to ogromna pomoc w odchudzaniu. Co również warto podkreślić, korzystanie z takiego cateringu znacznie ułatwia przejście przez dietę – nie odwiedzając sklepów, nie kuszą nas niezdrowe przekąski, a nie mając ich w domu, nie podjadamy. 

Jak zostało wspomniane wcześniej, opcji diet pudełkowych jest bardzo wiele. Diety odchudzające, ale również pomagające budować masę, diety dla sportowców, karmiących mam, wegetarian, wegan, 
bezglutenowców, ale także „zwyczajne” dobrze zbilansowane, posiłki. Każda z diet zapewnia różnorodność, nie obawiaj się, że polega to na tym samym zestawie dań przez cały czas jej trwania. Pamiętaj też, że nie musisz zamawiać diety pudełkowej od razu na cały miesiąc! Na początek, możesz wypróbować ją na krótszy okres, a nawet, tylko na wybrane dni. 

Aby wybrać najlepszą opcję cateringu dietetycznego, zachęcamy do skorzystania ze specjalnej wyszukiwarki cateromarket.pl.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here