O zdrowotnych właściwościach kiszonych warzyw mówi się od dawna, ich wartość znały już nasze babcie, a nawet dalsi przodkowie. Jeśli dodamy do tego wartości odżywcze zawarte w burakach, to powstanie prawdziwy eliksir zdrowia. Kluczowe znaczenie ma tutaj sposób przyrządzenia tych warzyw, gdyż podczas gotowania tracą one większość składników odżywczych. Najbardziej wartościowy jest sok wyciśnięty z buraków, a podczas przygotowania zakwasu dochodzi do połączenia zalet płynących z kiszonek oraz niepoddanych obróbce termicznej buraków i zawartego w nich soku.
Jakie wartości odżywcze ma zakwas z buraków?
Zakwas z buraków ma bardzo dobry wpływ na cały organizm, w tym układ nerwowy, odpornościowy, krwionośny i pokarmowy. Należy wspomnieć o tym, że picie takiego zakwasu pozytywnie wpływa na trawienie i może przyczynić się do utraty zbędnych kilogramów. Ponadto zakwas z buraków to bogactwo witamin i minerałów, gdyż znajdują się w nim witaminy A, K, C, E oraz te z grupy B. Pijąc ten napój, uzupełniamy także niedobory wapnia, potasu, żelaza i magnezu.
Zakwas z buraków polecany jest kobietom, które planują zajść w ciążę, gdyż znajduje się w nim kwas foliowy. Należy sięgać po niego także w celu oczyszczenia organizmu z toksyn, obniżenia ciśnienia i poziomu cholesterolu. Zakwas z buraków przeciwdziała anemii, chroni przed rakiem, a według niektórych ułatwia zasypianie i pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie.
Jeśli komuś nie odpowiada smak zakwasu z buraków, to mamy dla niego dobrą wiadomość – wystarczy pić pół szklanki tego napoju dziennie, żeby móc cieszyć się jego dobroczynnym działaniem.
Zakwas z buraków – przepis
Jak zrobić zakwas z buraków? To bardzo proste i do tego tanie. Wystarczy kupić 2 kg buraków, 2-3 główki czosnku, liście laurowe i ziele angielskie, do tego przygotować 2-3 litry przegotowanej i ostudzonej wody, 2-3 łyżki soli oraz naczynie, w którym będzie się robił zakwas. Należy przy tym pamiętać, że naczynie to nie może być metalowe, najlepiej jeśli wybierzemy duży szklany słój.
Aby przygotować zakwas z buraków, należy:
– umyć buraki i obrać je,
– pokroić w grube plastry,
– ułożyć je w naczyniu (dużym słoju lub kamionce) na zmianę z obranym i pokrojonym lub przeciśniętym przez praskę czosnkiem i pozostałymi przyprawami,
– wodę wymieszać z solą i zalać nią buraki,
– naczynie szczelnie zamknąć i odstawić w ciepłe miejsce na kilka dni (5-7).
Po upływie kilku dni gotowy zakwas należy odsączyć i przelać do czystych słoiczków lub butelek, natomiast pozostałe warzywa można wykorzystać do przyrządzenia smacznej sałatki lub surówki.
Zakwas z buraków – ważne informacje
Czytając o właściwościach zdrowotnych zakwasu z buraków, można odnieść wrażenie, że jest to napój, który przynosi wyłącznie korzyści. Faktycznie trudno znaleźć przeciwwskazania do jego picia, jednak jak ze wszystkim, także z zakwasem z buraków nie należy przesadzać. Tak jak już wspominaliśmy, pół szklanki dziennie tego napoju w zupełności wystarczy.