Szczegółowy wywiad lekarski często nie wystarcza do postawienia trafnej diagnozy. Pomoc w rozpoznaniu większości schorzeń i ocenie stanu zdrowia pacjenta stanowią badanie diagnostyczne. Ich celem jest dokładne określenie składu parametrów biologicznych i fizykochemicznych krwi lub innych materiałów pobranych od pacjenta. Badania laboratoryjne przeprowadza się przy użyciu technik mikroskopowych, immunologicznych, biochemicznych, bakteriologicznych z wykorzystaniem metod analizy instrumentalnej. Wyniki badań pozyskane w pojedynczych procedurach diagnostyki laboratoryjnej pomagają lekarzowi w postawieniu trafnej diagnozy oraz w skutecznym zaplanowaniu i monitorowaniu dalszego leczenia. Bardzo ważne w profilaktyce wielu groźnych schorzeń są badania diagnostyczne mające kluczowe znaczenie w spadku umieralności chorób nowotworowych. Bez sprawnie działającej diagnostyki laboratoryjnej niemożliwe jest działanie współczesnej medycyny.
Jakie badania zleca lekarz podstawowej opieki zdrowotnej?
W związku z prowadzonym leczeniem lekarz rodzinny może dla potwierdzenia diagnozy skierować pacjenta na bezpłatne badania diagnostyczne. Zakres i rodzaje tych badań określa Minister Zdrowia. W laboratoriach diagnostyki medycznej można wykonać badania hematologiczne, badania biochemiczne i immunochemiczne, badania układu krzepnięcia, badanie moczu, badanie kału i badania mikrobiologiczne. W stosownych pracowniach można wykonać zdjęcia radiologiczne, badanie elektrokardiograficzne w spoczynku i diagnostykę ultrasonograficzną. Lekarz POZ. może wystawić skierowanie na badania endoskopowe układu trawiennego. Oprócz badań analitycznych refundowanych laboratoria diagnostyczne robią wiele badań, dzięki którym każdy może sprawdzić niepokojące symptomy pojawiające się w organizmie. Centra medyczne w ramach usług dla każdego pacjenta wprowadzają opracowane przez lekarzy specjalistów pakiety badań analitycznych ukierunkowane na różne rodzaje schorzeń. Działanie takie znacząco ułatwia diagnostykę.
Gdzie można wykonać badania diagnostyczne?
Ilość laboratoriów analitycznych i pracowni wykonujących badania specjalistyczne znacząco wzrosła. Badania można wykonać w laboratoriach szpitalnych, w centrach medycznych oraz w placówkach zajmujących się tylko określonym rodzajem badań diagnostycznych. Laboratoria i pracownie z reguły są wyposażone w nowoczesny sprzęt gwarantujący w krótkim czasie dokładne wyniki. Najczęściej lekarz kierujący otrzymuje wynik przez system komputerowy, a pacjent otrzymuje wynik w formie papierowej lub na nośniku pamięci (CD, pendrive). W Krakowie badania diagnostyczne można wykonać w Centrach Medycznych Grupy Scanmed (zobacz: http://scanmed.pl/specjalizacje/diagnostyka/krakow), w tym także w ramach atrakcyjnych pakietów. Przykładowo pracownie diagnostyczne w Szpitalu św. Rafała wykonują kompletne badania laboratoryjne i pełnoprofilowe badania obrazowe.