Co warto wiedzieć o e-recepcie?

0
334

Od 2020 roku tradycyjne recepty papierowe systematycznie wypierane są przez e-recepty. Warto pamiętać o tym, że można otrzymać je nie tylko w trakcie tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarza, ale także podczas teleporady. To bardzo praktyczna i wygodna forma recepty, która pozwala pacjentowi zaoszczędzić cenny czas, a także usprawnia jego kontakty z lekarzem. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, w jaki sposób funkcjonują e-recepty online.

Teleporada – kiedy warto się na nią zdecydować?

Kiedy tylko rozpoczęła się pandemia, teleporady stały się bardzo popularne i to właśnie na nich w największej mierze opierały się kontakty pacjentów z lekarzami pierwszego kontaktu. Pomimo tego że sytuacja sanitarna uległa znacznej poprawie, teleporada nic nie straciła na popularności, a wręcz przeciwnie – na tę formę kontaktu ze specjalistą decyduje się coraz większa liczba pacjentów.

Teleporada to ogromna wygoda dla tych wszystkich osób, które zamieszkują tereny z ograniczoną możliwością dostępu do lekarzy specjalistów. Mowa tutaj głównie o mieszkańcach niewielkich miast oraz wsi, którzy nie tylko mogą zwierzyć się specjaliście ze swoich problemów, ale także otrzymać zalecenia lekarskie oraz receptę elektroniczną.

Lekarz może także zalecić pacjentowi wizytę w stacjonarnej placówce medycznej, aby ten wykonał niezbędne, dodatkowe badania.

Teleporada stanowi bardzo atrakcyjną alternatywę dla osób, które borykają się z ograniczonymi możliwościami poruszania się, a także osób niepełnosprawnych oraz w podeszłym wieku.

Jeśli chodzi o teleporady, to pozwalają one pacjentowi na znaczną oszczędność czasu, a jednocześnie pomagają obniżyć koszt związany z koniecznością dojazdu do lekarza. Osoby, które nie mają możliwości osobistego odwiedzenia placówki medycznej, choćby ze względu na mało elastyczne godziny pracy, często decydują się właśnie na teleporady.

Wiele osób obawia się o jakość usług medycznych świadczonych za pośrednictwem teleporad. Tymczasem trzeba wspomnieć, że niczym nie ustępują one pod tym względem tradycyjnym wizytom. Większość przypadków wcale nie wymaga wizyty twarzą w twarz – często rozmowa przeprowadzona za pośrednictwem internetu bądź telefonu wystarczy, by lekarz mógł postawić trafną diagnozę i przepisać potrzebne leki.

E-recepta – co to jest?

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, czym tak właściwie jest recepta online, o której w ostatnich latach mówi się tak wiele, a także na czym polega wystawianie recept online. Przede wszystkim, stanowi ona bardzo atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych, papierowych recept, jeszcze do niedawna masowo wystawianych przez lekarzy.

Proces otrzymywania e-recepty polega na tym, że pacjent po odbyciu teleporady lub wizyty u lekarza otrzymuje czterocyfrowy kod za pośrednictwem sms-a bądź też kod QR na swoją skrzynkę mailową. W aptece wystarczy podać farmaceucie swój numer PESEL oraz otrzymany kod, aby wykupić środek przepisany przez lekarza. Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, iż dostęp do swoich recept mogą otrzymać także za pośrednictwem aplikacji mobilnej, a na Internetowym Koncie Pacjenta znajdą informacje odnośnie zaleceń co do sposobu przyjmowania przepisanego medykamentu.

Warto wspomnieć także, że na Internetowym Koncie Pacjenta znaleźć można mnóstwo innych, przydatnych informacji – choćby tych dotyczących planu leczenia, odbytych badań oraz zalecanych szczepień.

Recepty online można zrealizować w każdej aptece działającej na terenie kraju – działają one dokładnie w ten sam sposób, co tradycyjne, papierowe recepty.

Farmaceuci wskazują, że e-recepta to bardzo korzystne rozwiązanie choćby z tego względu, że niemal do zera zostało zminimalizowane ryzyko popełnienia błędu przez lekarza, który wystawił receptę. Zażegnany został również problem niewyraźnego, lekarskiego pisma, którego odczytanie dla farmaceutów często okazywało się zadaniem ponad ich siły.

Czy e-receptę można otrzymać bez wychodzenia z domu?

W dzisiejszych czasach pacjenci mogą skorzystać z wielu alternatyw dla stacjonarnych wizyt w gabinecie lekarskim. Każdy pacjent, który posiada odpowiednie możliwości technologiczne, może uzyskać poradę oraz e-receptę za pośrednictwem teleporady, czatu bądź też wideokonsultacji. Osoby, które potrzebują konkretnego leku, mogą wypełnić specjalny formularz online, a lekarz na jego podstawie uzna, czy zasadne jest wystawienie e-recepty.

To bardzo wygodna forma kontaktu pacjenta z lekarzem – dzięki niej specjalista jest w stanie nie tylko ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta, ale także zapoznać się z jego historią leczenia oraz ewentualnie wystawić e-receptę, jeśli ta okaże się potrzebna.

Recepta online – dla kogo?

Raceta online to idealne rozwiązanie dla tych wszystkich osób, które są przewlekle chore i na stałe przyjmują określone leki. Konsultacja za pośrednictwem stron wystawiających e-recepty pozwala uzyskać receptę na tabletki antykoncepcyjne, leki alergiczne, środki przeciwbólowe, antydepresyjne oraz na nadciśnienie – oczywiście, wystawienie recepty leży w gestii lekarza, który oceni, czy jest ono zasadne. Trzeba wspomnieć, że w przypadku wyżej wspomnianych dolegliwości dla skuteczności terapii bardzo duże znaczenie ma jej ciągłość. Dzięki recepcie online pacjenci mogą otrzymać potrzebne im leki, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Konsultacja z lekarzem przy pomocy czatu, telefonu bądź też wideokonferencji jest bardzo przydatna także w przypadku chorób sezonowych, kiedy pacjent nie jest pewny, w jakich dawkach powinien przyjmować leki. A przecież objawy sezonowych chorób wirusowych mogą być tak dokuczliwe, że wręcz uniemożliwiają pacjentowi widzę w przychodni. Dzięki konsultacji zdalnej jest on w stanie szybko skonsultować się z specjalistą i uzyskać potrzebną pomoc i to o praktycznie każdej porze dnia, nawet w godzinach, w których nie pracują stacjonarne placówki medyczne.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, śmiało można nazwać e-recepty prawdziwą rewolucją w polskiej medycynie. To opinia nie tylko pacjentów, ale także lekarzy i farmaceutów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here