Co nosić zamiast maseczki podczas epidemii? Kominy, chusty, apaszki?

0
716

Tematem numer jeden od kilku miesięcy jest koronawirus i pandemia, która jak na razie wciąż jest w natarciu. Przy tej okazji wiele się mówi o ochronie osobistej i tym, jak ważne jest noszenie maseczek na twarzy. Jakie jeszcze inne alternatywy mogą się sprawdzić zamiast nich? Czy komin, chusta czy apaszka też będą bezpiecznym rozwiązaniem?

Jak chronić się przed koronawirusem?

Każdy z nas powinien zadbać o to, by zachować maksymalne środki bezpieczeństwa, dzięki czemu ograniczy się możliwość rozprzestrzeniania wirusa COVID-19. Na pierwszym planie jest tutaj częste mycie rąk, a także zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. Najczęściej wymienia się tutaj maseczki, ale nie są one jedyną możliwością, jaką się ma. Równie często na ulicy można spotkać ludzi, którzy twarz zasłaniają na inne sposoby – chustą, kominem, apaszką czy innymi częściami garderoby. Zdania na temat skuteczności takich osłon są jednak podzielone, ale każdy decyduje się na to, co mu najbardziej odpowiada.

Jak wybrać osłonę na twarz?

Zdecydowanie maseczki ochronne na twarz to najpopularniejszy wybór, a obecnie na rynku jest ich naprawdę wiele. Od standardowych chirurgicznych, po takie wykonane z innych materiałów i o zróżnicowanym wzorze i kolorze. Podobnie wygląda to z innymi formami osłon, które często nie tylko mają nas chronić, ale być też ozdobą i częścią stroju. Różne maseczki i kominy wybierzesz na ohzuza.com/sklep/kategoria/maseczki-kominy, ich kolorystykę i wzornictwo można dostosować do indywidualnych potrzeb i stylu. Obecnie wiele sklepów wprowadziło do swojego asortymentu środki ochrony osobistej – z jednej strony jest to odpowiedź na zapotrzebowania społeczne, z drugiej poniekąd także walka o przetrwanie na rynku.

Maseczki na twarz – najbardziej uniwersalne

Jeżeli chodzi o maseczki, to obecnie jest to produkt najbardziej rozpowszechniony. Od momentu, gdy wprowadzono nakaz ich noszenia, na rynku pojawił się prawdziwy wysyp. Oczywiście nie każda maseczka będzie chronić – najlepiej sprawdzają się te typu FP2 i FP3, następnie maseczki chirurgiczne, a na końcu dużą skuteczność mają te wykonane z bawełny, pod warunkiem, że są dwuwarstwowe. Innego typu materiały wykonania jak popularny poliester nie są zalecane. Wybór kształtów, kolorów, wielkości i wzorów jest tu naprawdę ogromny.

Czy komin sprawdzi się jako ochrona twarzy?

Często wybieranym rozwiązaniem na osłonę ust i nosa są także kominy. Jeżeli nie chce się nosić maseczki, to także jest jakiś wybór, oczywiście pod warunkiem, że wybierze się produkt dobrej jakości. Przede wszystkim musi być on wykonany w bawełny. Są one elastyczne, dzięki czemu łatwo można je naciągnąć na twarz i przylegają one dość ściśle do skóry. Specjaliści uznają jednak, dają one niewielką ochronę.

Chusty na twarz, a bezpieczeństwo

Jeżeli nie ma się maseczki ani innego środka ochrony twarzy, za osłonę może posłużyć także chusta. Wystarczy nałożyć ją na nos i usta, a końcówki przewiązań na szyi. Jest to bardzo proste i jak się okazuje, równie często wykorzystywane przez ludzi. Podobnie jak w przypadku innych form ochrony, istotny będzie tutaj materiał, z jakiego jest on wykonany. Standardowo powinna być to bawełna, ewentualnie w połączeniu z innymi dzianinami. Tak prowizorycznie stworzona maska powinna być dla nas komfortowa i nie ograniczać możliwości oddychania.

Apaszki i inne części garderoby – czy się sprawdzą?

Do wyboru mamy jeszcze apaszki i inne części garderoby, które równie często są wykorzystywane jako alternatywa dla maseczki, ale jednocześnie budzą największe wątpliwości wśród specjalistów. Apaszka, szal, fragment koszulki może okazać się niewystarczającym rozwiązaniem. Zwłaszcza że takie produkty zazwyczaj nie są zbyt dobrej jakości i przez to nie chronią. Zazwyczaj odradza się korzystania z nich, jako że może to przynieść więcej szkody niż pożytku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here