Ból w podbrzuszu – jakie są jego przyczyny?

0
1975

Ból w podbrzuszu związany może być z wieloma różnymi czynnikami. Nierzadko wynika on z problemów trawiennych. Bywa również, że dolegliwość ta związana jest z menstruacją. W sytuacji, gdy ból w podbrzuszu występuje razem z dodatkowymi objawami takimi, jak gorączka czy wymioty, niezbędna będzie jak najszybsza wizyta u lekarza.

Główne przyczyny bólu w podbrzuszu

Mianem podbrzusza określa się obszar, który znajduje się poniżej poprzecznej linii biegnącej na wysokości pępka. Podbrzusze obejmuje również symetryczne okolice pachwinowe i strefę nadłonową. Ból w podbrzuszu związany może być z menstruacją, kolką nerkową, zapaleniem wyrostka robaczkowego, rakiem jajnika, niedrożnością jelit, zespołem jelita wrażliwego, zapaleniem uchyłków jelit, przepukliną, nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit, zapaleniem pęcherza moczowego, zapaleniem przydatków oraz narządów miednicy mniejszej, chorobami infekcyjnymi układu pokarmowego, ciążą pozamaciczną, mięśniakami macicy, endometriozą lub skrętem jajnika.

Ból w podbrzuszu w czasie miesiączki

Najczęstszą przyczyną bólu w podbrzuszu jest miesiączka. Dolegliwości tego typu związane są wówczas ze skurczami mięśni macicy, która to obkurcza się, aby umożliwić złuszczanie błony śluzowej w sytuacji, gdy nie dochodzi do rozwoju ciąży. Zmiany metaboliczne i hormonalne związane z miesiączką wywołują również nadwrażliwość tkanek na bodźce bólowe. Przeważnie przykre dolegliwości występują przez około 3 pierwsze dni krwawienia. Ból w podbrzuszu w czasie miesiączki może ulec intensyfikacji na skutek przemęczenia, stresu, infekcji. Znacznie częściej borykają się z nim kobiety, które niezdrowo się odżywiają, a w ich jadłospisie obecna jest duża ilość napojów z kofeiną oraz alkoholu.

Warto tu także wspomnieć o tak zwanym bólu owulacyjnym występującym około 14. dnia cyklu miesiączkowego. Związany jest on z pękaniem pęcherzyka Graafa w jajniku i uwolnieniem komórki jajowej. W czasie owulacji ból ma postać krótkotrwałego, nagłego kłucia w podbrzuszu – tak po prawej, jak i lewej stronie.

Ból w podbrzuszu u kobiet związany może być także z pozostałymi schorzeniami ginekologicznymi takimi, jak torbiel jajnika, zapalenie przydatków czy pęknięcie ciąży pozamacicznej.

Ból w podbrzuszu z prawej strony a wyrostek

Drugą, równie popularną przyczyną bólu w podbrzuszu jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Zlokalizowany może być on w różnych miejscach, w zależności od jego anatomicznego położenia. Pierwszym objawem zapalenia w większości przypadków jest delikatne pobolewanie. Nasilającym się w następnych godzinach dolegliwościom nierzadko towarzyszą nudności oraz biegunka. Charakterystycznym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest nasilenie bólu podczas unoszenia kończyny dolnej w pozycji leżącej.

Ból w podbrzuszu a dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Ból w podbrzuszu razem z towarzyszącą gorączką musi być różnicowany z perforacją przewodu pokarmowego, zapaleniem uchyłków i chorobami infekcyjnymi jelit. Jeżeli ból w dolnej części brzucha związany jest z objawami takimi, jak krwiomocz czy częstomocz, niezbędna może okazać się diagnostyka urologiczna w kierunku odmiedniczkowego zapalenia nerek czy zapalenia pęcherza, które to wymagają intensywnego leczenia w celu zapobiegania rozwojowi niewydolności nerek. W chorobach układu moczowego, również kamicy nerkowej, najczęściej stwierdzany jest objaw Goldflama, którego cechą charakterystyczną jest silny, rwący ból, który występuje po lekkim uderzeniu w okolicę lędźwiową.

Ból w podbrzuszu występuje także w przebiegu zespołu jelita drażliwego oraz chorób infekcyjnych prowadzących do biegunki. Przykre dolegliwości występują wówczas po spożyciu określonych pokarmów. Nierzadko wpływ na ich występowanie ma stres oraz osłabienie organizmu. Zespół jelita drażliwego występuje z towarzyszącymi zaparciami, biegunką lub obydwoma zaburzeniami na przemian. Klasyczny nieżyt żołądkowo-jelitowy może być wywołany przez infekcje bakteryjne oraz wirusowe, rzadziej zatrucia oraz nietolerancje pokarmowe. Przebiegać może on z wymiotami oraz gorączką. Bólowi w podbrzuszu towarzyszy wówczas wzdęcia oraz uczucie przelewania.

Jak leczyć ból w podbrzuszu?

Bólu w podbrzuszu skutecznie można pozbyć się sięgając po leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Pomocne mogą okazać się również gorące okłady oraz lekkostrawna dieta. Gdy bólowi brzucha towarzyszą inne, niepokojące objawy, niezbędna może okazać się konsultacja z lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

l http://no-spa.pl/bole-brzucha/podbrzusze

l https://wylecz.to/uklad-pokarmowy/bole-podbrzusza-przyczyny-bolu-w-dole-brzucha/

l https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/objawy/bol-w-podbrzuszu-przyczyny-o-czym-swiadczy-bol-w-dolnej-czesci-brzucha-aa-c9HN-vVea-VdBm.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here